Kappadokia Bölgesi Roma İmparatorluk Dönemi mimari süslemeleri
The architectural decorations Of The Roman Imperial Period In The Cappadocia Region
  1. Tez No: 964532
  2. Yazar: MUSTAFA BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Kappadokia Bölgesi, Orta Anadolu'nun merkezi ve güney kesimlerinde konumlanmıştır. Antik Çağ'da hem coğrafi hem de siyasi açıdan stratejik bir öneme sahiptir. Bölge, kuzeyde Galatia ve Pontus, batıda Lykaonia, güneyde Kilikia, doğuda ise Armenia ile sınır komşusudur. Augustus Dönemi'nde, Kral I. Archelaos, bölgeyi Roma'nın imparatorluk ideolojisi ve propagandası doğrultusunda bir vasal kral olarak yönetmiştir. Tiberius'un tahta geçişiyle birlikte bölge, doğrudan Roma idaresine bağlanarak bir eyalet statüsü kazanmış ve Roma valileri tarafından yönetilmiştir. Bu çalışma, Roma İmparatorluk Dönemi'nde Kappadokia Bölgesi'nde görülen mimari süslemeleri konu edinmektedir. İncelenen mimari süslemeler arasında korinth, ion ve dil motifli (yivli) kompozit başlıklar, dil motifli (yivli) – akanthuslu başlıklar, dil motifli (yivli) – ion kymationlu başlıklar, ion ve lesbos kymationları, kıvrık dal, palmet, soffit bezemeleri ve girland dekorasyonu yer almaktadır. Kappadokia Bölgedeki en erken mimari süsleme örnekleri Augustus Dönemi'ne tarihlendirilmiştir. Flaviuslar Dönemi'ne ait herhangi bir süsleme belgesi bulunmamaktadır. Traianus – Hadrianus Dönemlerinden itibaren süslemelerin sayısında ve işçilik kalitesinde belirgin bir artış görülmektedir. Bu yükseliş Antoninuslar Dönemi'nde devam etmiş, Severuslar Dönemi'nde ise süslemecilik sanatı doruk noktasına ulaşmıştır. Buna karşılık, Geç Antik Dönem'de mimari süslemelerin niteliğinde hızlı bir düşüş gözlemlenmektedir. Kappadokia'daki mimari süslemelerin atölye özellikleri incelendiğinde, büyük ölçüde Anadolu'nun sanatsal geleneklerinden etkilendiği anlaşılmaktadır. Ancak bazı örneklerde hem Doğulu hem de Batılı unsurların bir araya getirilmesiyle oluşan eklektik bir üslubun varlığı da dikkat çekmektedir. Ayrıca, özellikle Augustus, Antoninuslar ve Severuslar dönemlerine ait süslemelerde, yerel kaynaklı özgün motiflerin varlığı bölgesel bir sanat anlayışının geliştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Cappadocia Region is located in the central and southern parts of Central Anatolia. In Antiquity, it held strategic importance both geographically and politically. The region was bordered by Galatia and Pontus to the north, Lycaonia to the west, Cilicia to the south, and Armenia to the east. During the reign of Augustus, King Archelaus I. ruled the region as a vassal king in line with the imperial ideology and propaganda of Rome. With the accession of Tiberius to the throne, the region was directly annexed into the Roman administrative system, gaining the status of a province governed by Roman officials. This study focuses on the architectural decorations observed in the Cappadocia Region during the Roman Imperial Period. The decorations examined include corinthian, ionic, and fluted composite capitals, fluted – acanthus capitals, fluted – ionic kymation capitals, ionic and lesbos kymations, scroll patterns, palmettes, soffit decorations, and garland motifs. The earliest examples of architectural decoration in Cappadocia are dated to the Augustan Period. There are no documented decorative works from the Flavian Period. From the time of Trajan and Hadrian onward, there is a notable increase in both the number and craftsmanship quality of decorative elements. This upward trend continued during the Antonine Period and reached its peak under the Severan dynasty. In contrast, a rapid decline in the quality of architectural decoration is observed in the Late Antiquity period. When examining the workshop characteristics of architectural decorations in Cappadocia, it becomes clear that they were largely influenced by the artistic traditions of Anatolia. However, in some cases, an eclectic style that combines both Eastern and Western elements is also evident. Moreover, especially in decorations from the Augustan, Antonine, and Severan Periods, the presence of original motifs derived from local sources reveals the development of a regional artistic approach.