Hafızlık yapan kız kur'an kursu öğrencilerinde hafızlık süreci ve tanrı algısı: Ankara- Sincan örneği
The Qur'an Memorization Process and Perception of God among Female Students in Qur'an Courses: The Case of Ankara–Sincan
- Tez No: 964533
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma ergenlik döneminde hafızlık eğitimine devam eden bireylerin hafızlık süreci ve Tanrı algılarının nasıl olduğunu anlamak ve açıklamak amacıyla yapılmıştır. Ergenlik dönemi bireyin bilişsel, fiziksel, psiko-sosyal anlamda gelişim ve değişim içerisinde olduğu sancılı bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu sürece hafızlık gibi yoğun ve zorlu bir eğitim süreci de dahil olduğunda, öğrencileri anlamak ve hayatlarına bir anlam doğrultusunda yön vermek elzem hale gelmektedir. Hafızlık süreci aynı zamanda bir din eğitimidir. Bireylerin bu süreçte Tanrı'yı nasıl algıladıkları ve anlamlandırdıklarını, Tanrı'ya karşı nasıl bir tutum sergilediklerini anlamak din eğitimi veren öğreticilerin, öğrencilerin psikolojik durumunu anlamları açısından da önemlidir. Bu bağlamda araştırmanın temel sorusunu, ergenlik dönemi gelişim evresinde hafızlık eğitimine devam eden bireylerin hafızlık sürecini ve Tanrı'yı nasıl algıladıkları oluşturmaktadır. Araştırma grubu yatılı eğitim alan 20 kız öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında bireylere hafızlık sürecindeki aile ve öğretici ilişkileri, kurs ortamı, sürecin nasıl ilerlediği, gelecekle ilgili düşünceleri, Tanrı hakkındaki fikirleri sorulmuş; elde edilen bulgulara göre katılımcıların aile ile ilişkilerinin olumsuz, öğretici ile ilişkilerinin ise olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların Tanrı algılarının ebeveyn ilişkilerine bağlı olarak negatif yönde olması beklenirken, öğretici ilişkilerine bağlı olarak pozitif yönde olması dikkat çekmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçların hem eğitimcilere hem de ailelere yön verici olması beklenmektedir. Aynı zamanda ergenlik gibi kritik bir evrede bireylerin Tanrı algısını anlamak mdin psikolojisi alanına da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Qur'an Courses: The Case of Ankara–Sincan This study aims to understand and explain the memorization process and the perception of God among individuals who continue their Qur'an memorization education during adolescence. Adolescence is widely recognized as a challenging developmental stage marked by cognitive, physical, and psychosocial changes. When an intensive and demanding educational process such as Qur'an memorization is added to this period, it becomes essential to understand the students and guide their lives in a meaningful direction. The Qur'an memorizationprocess also constitutes a form of religious education. Understanding how individuals perceive and make sense of God during this time, as well as their attitudes toward the Divine, is significant for religious educators, particularly in terms of comprehending the psychological states of their students. In this context, the main research question focuses on how adolescents engaged in Qur'an memorization education perceive the memorization process and conceptualize God. The study group consists of 20 female students receiving boarding education. Participants were selected through purposive sampling, and data were collected using a semi-structured interview form. The data obtained from the interviews were analyzed using content and descriptive analysis methods. Within the scope of the study, participants were asked about their relationships with their families and instructors during the Qur'an memorization process, the course environment, the progression of the memorization process, their thoughts about the future, and their perceptions of God. The findings revealed that while participants generally reported negative relationships with their families, their relationships with instructors were predominantly positive. Although a negative perception of God might be expected due to strained parental relationships, the positive impact of their relationships with instructors was associated with a more positive perception of God. The results of this study are expected to provide guidance for both educators and families. Additionally, understanding individuals' perceptions of God during a critical developmental period such as adolescence is anticipated to contribute to the field of the psychology of religion.