Wilhelm Dilthey'da anlamanın bağlamları
The contextual dimensions of understanding in Wilhelm Dilthey
  1. Tez No: 964543
  2. Yazar: NERMİN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RAHMAN AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, Wilhelm Dilthey'ın düşünce sisteminde merkezi bir konuma sahip olan anlamanın bağlamlarını ele almaktadır. Giriş kısmı, Dilthey'ın entelektüel yaşamı, eserleri ve üzerine yapılan çalışmalara yer verilir. Birinci bölümde Dilthey öncesi hermeneutik disiplinini geçmişi verilir. İkinci bölümde Dilthey hermeneutiğinin temel kavramları aydınlatılır. Üçüncü kısımda Beşerî ilimler için bir yöntem olarak anlamanın formları sunulur. Doğa ilimlerinin aksine, Dilthey beşerî ilimlerin konusunun ancak bireysel, kültürel ve tarihsel bağlamı içinde anlaşılabileceğini ileri sürer. Çünkü, insan yaşamı, anlam taşıyan ve tarihsel olarak şekillenen bir yapı arz eder. Bu bağlamda, anlam; ifadelerin tarihsel, toplumsal bağlamından ve deneyimlerden ortaya çıkar. Böylece anlam ne tamamen sübjektif ne tamamen objektiftir. Diğer bir ifade ile, anlama yaşam deneyimiyle iç içe geçen ve yorum vasıtasıyla yeniden bir inşadır. Sonuç bölümünde Dilthey'ın beşerî ilimleri hermeneutik olarak doğa ilimlerinden bağımsız kılma çabası değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contexts of understanding in Wilhelm Dilthey's thought system. Introduction part is devoted to Dilthey's intellectual life, his works and subsequent studies on him. In the first chapter, the history of the discipline of hermeneutics before Dilthey is given. The Second chapter illuminates the fundamental concepts pf Dilthey's hermeneutics. The third chapter presents Dilthey's forms of understanding as a method for humanities. Unlike natural sciences, Dilthey argues that the subject of humanities can only be understood within its historical, cultural and individual contexts. For human life is a structure that carries meaning and is shaped historically. In this context, meaning emerges from the experiences, and the historical, social ground on which these expressions are based. Thus, meaning is neither purely subjective nor merely objective. Understanding is a reconstructed through interpretation and intertwined with lived experience. In the conclusion part, Dilthey's attempts to separate hermeneutically humanities from the natural sciences are evaluated.