İş aile çatışması, duygusal bağlılık ve tükenmişlik faktörlerinin yaşam tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of work-family conflict, organizational commitment and burnout's factors on life satisfaction
  1. Tez No: 964542
  2. Yazar: HATİCE PAZAR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların yaşam tatminleri üzerinde iş-aile çatışması, duygusal bağlılık ve tükenmişlik gibi faktörlerin etkilerini incelemektir. Araştırmanın ana kitlesi, Kayseri ilindeki imalat sektöründe çalışan beyaz yakalı personelden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, katılımcılar tarafından içtenlikle doldurulduğuna inanılan 254 anket formu değerlendirilmiştir. Anket formunda, Yaşam Tatmini ölçeği, İş-Aile Çatışması ölçeği, Allen Mayer Duygusal Bağlılık ölçeği, Tükenmişlik ölçeği ve katılımcıların demografik bilgileri yer almıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, yaşam tatmini, bu tatmini etkileyen unsurlar ve yaşam tatmini teorileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, iş-aile çatışmasına dair temel kavramlar, çatışma türleri, bu konudaki yaklaşımlar ve çatışmanın sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, örgütsel bağlılık, bu bağlılığı etkileyen faktörler ve sonuçları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise tükenmişlik, belirtileri, tükenmişlik modelleri, bu modellerin karşılaştırılması ve tükenmişliğe yol açan faktörler ile başa çıkma yöntemleri detaylı bir şekilde ele alınarak teorik çerçeve tamamlanmıştır. Beşinci bölümde, anketler aracılığıyla iş-aile çatışması, duygusal bağlılık ve tükenmişliğin yaşam tatmini üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın modeli, frekans analizi, güvenilirlik analizi, t-testi analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi gibi yöntemlerle test edilmiştir. Sonuçlar, iş-aile çatışmasının ve tükenmişliğin yaşam tatmini üzerinde negatif yönlü anlamlı etkileri olduğunu, duygusal bağlılık ise yaşam tatmini üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examining effects of factors such as work-family conflict, emotional commitment and Burnout on the life satisfaction of employees. The main audience of this research consists of white collar personnel working in the manufacturing sector in Kayseri province. Within the scope of the research, 254 questionnaire forms, which are believed to be filled out sincerely by the participants, were evaluated. Life Satisfaction scale, Work-Family Conflict scale, Allen Mayer Emotional Commitment scale, Burnout scale and demographic information of the participants were included on the questionnaire form.In the first part of the study, life satisfaction, the factors affecting this satisfaction and life satisfaction theories were discussed. In the second part, the basic concepts of work-family conflict, types of conflict, approaches to this issue and the consequences of conflict are examined. In the third part, organizational commitment, the factors affecting this commitment and its consequences were evaluated. In the fourth part, the theoretical framework has been completed by considering Burnout, symptoms, Burnout models, comparison of these models and methods of coping with the factors leading to Burnout in detail. In the fifth part, the effects of work-family conflict, emotional commitment and burnout on life satisfaction were examined through questionnaire forms. The research model was tested with methods such as frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, t-test analysis, correlation analysis and regression analysis. The results revealed that work-family conflict and burnout had negative significant effects on life satisfaction, while organizational commitment (affective commitment) did not have a significant effect on life satisfaction.