Derin kapanışa sahip adölesan dönemdeki hastalarda şeffaf plaklar ve sabit ortodontik tedavi mekaniklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Effectiveness of clear aligner and fixed orthodontic treatments in adolescent patients with deep bite malocclusion
  1. Tez No: 964553
  2. Yazar: ASLINUR MAMUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE SİNEM İNCE BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın Angle Sınıf I derin kapanış maloklüzyonlu ergenlerde sabit ortodontik apareylerin (SOA) ve şeffaf plakların (ŞP) tedaviyle oluşturdukları değişiklikleri ve bitim kalitesini, benzer büyüme yönü gösteren tedavi edilmemiş bir kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmaya yetmiş üç ergen hasta dahil edilmiştir: SOA grubu (n=24; ortalama yaş: 12,8 yıl), ŞP grubu (n=25; ortalama yaş: 12,0 yıl) ve kontrol grubu (n=24; ortalama yaş: 13,0 yıl). Lateral sefalometrik radyografiler ve dijital diş modelleri, tedaviden önce (T0) ve tedaviden sonra (T1) iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku değişikliklerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Spee eğrisi derinliği dijital olarak ölçülmüştür. Maloklüzyon şiddeti Amerikan Ortodonti Kurulu Discrepancy Index (DI) kullanılarak ve tedavi bitim kalitesi ise Occlusal Grading Score (OGS) kullanılarak değerlendirilmiştir. T0'da demografik özellikler gruplar arasında benzerdir. Ancak tedavi süresi SOA grubunda 18,5 ay, ŞP grubunda ise 12 aydır. Tedavi ile gruplarda ANB°, SN-GoGn° veya SN-OP°'de anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate treatment-related changes and outcome quality of fixed orthodontic appliances (FOA) and clear aligners (CA) in adolescents with Angle Class I deepbite malocclusions, compared with an untreated control group exhibiting similar growth patterns. Seventy-three adolescents were included in the study: FOA group (n=24; mean age: 12.8-years), CA group (n=25; mean age: 12.0years), and control group (n=24; mean age: 13.0-years). Lateral cephalometric radiographs and digital dental models were used to assess skeletal, dental, and soft tissue changes before (T0) and after (T1) treatment. The curve of Spee depth was measured digitally. Malocclusion complexity was evaluated using the American Board of Orthodontics Discrepancy Index (DI), and treatment outcome quality was assessed using the Occlusal Grading Score (OGS). Demographic characteristics were similar across groups at T0. However, treatment durations were 18.5-months in the FOA group and 12-months in the CA group. No significant differences were observed in ANB°, SN-GoGn°, or SN-OP° in any of the groups following treatment.