Beliren yetişkinlik döneminde çocukluk çağı ruhsal travmaları duygu düzenleme güçlükleri ve flört şiddetinin incelenmesi
Examination of emotional regulation difficulties and dating violence in adulthood arising from childhood psychological trauma
- Tez No: 964552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE EPLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde çocukluk çağı ruhsal travmaları, duygu düzenleme güçlükleri ve flört şiddeti arasındaki ilişkileri incelemektir. Çocukluk döneminde maruz kalınan fiziksel, cinsel ve duygusal istismar ile ihmal, bireyin duygusal gelişiminde kalıcı ve derin etkiler bırakabilmekte; bu etkiler özellikle romantik ilişkilerde önemli sorunlara zemin hazırlamaktadır. Duygu düzenleme becerileri ise bireyin stresli, kaygılı ve yoğun duygusal durumlarla başa çıkabilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda yapılan bu araştırma, çocukluk travmaları ve duygu düzenleme güçlüklerinin flört şiddeti üzerindeki yordayıcı etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. İlişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülen araştırmanın örneklemini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören 18–25 yaş aralığındaki 473 öğrenci oluşturmuştur. Veriler,“Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form”ve“Flört Şiddeti Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler Pearson korelasyon, basit regresyon ve MANOVA analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile flört şiddeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde, duygu düzenleme güçlükleri de flört şiddetini anlamlı düzeyde yordayan bir değişken olarak belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklar bulunmuş; özellikle kadın katılımcıların duygu düzenleme güçlükleri ve flört şiddeti yaşantılarının erkek katılımcılara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, bireyin çocuklukta yaşadığı travmatik deneyimlerin ve duygusal işlevselliğinin, yetişkinlikteki romantik ilişkilerde ortaya çıkan şiddet davranışlarıyla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler, psikolojik danışmanlık hizmetlerinde geçmiş yaşantıların değerlendirilmesinin ve duygusal becerilerin desteklenmesinin gerekliliğine işaret etmektedir. Ayrıca, flört şiddetinin önlenmesine yönelik koruyucu ve önleyici psikoeğitsel programların geliştirilmesi, duygusal istismar ve ihmal gibi konular hakkında bilgilendirici çalışmalarla toplumsal farkındalığa yönelik çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between childhood psychological trauma, emotion regulation difficulties, and dating violence in individuals in emerging adulthood. Physical, sexual, and emotional abuse and neglect experienced during childhood can have lasting and profound effects on an individual's emotional development; these effects can lay the groundwork for significant problems, particularly in romantic relationships. Emotional regulation skills play a critical role in an individual's ability to cope with stressful, anxious, and intense emotional states. In this context, this study aims to reveal the predictive effect of childhood trauma and emotional regulation difficulties on dating violence. The sample of the study, conducted within the framework of a correlational survey model, consisted of 473 students aged 18–25 studying at University of Ondokuz Mayis. Data were collected using the Childhood Psychological Trauma Scale, the Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form, and the Dating Violence Scale. The data were evaluated using Pearson correlation, simple regression, and MANOVA analysis techniques. The analysis results show that there is a positive and significant relationship between childhood psychological trauma and dating violence. Similarly, emotion regulation difficulties were determined to be a variable that significantly predicts dating violence. Significant differences were found according to the gender variable; in particular, female participants were found to have higher levels of emotion regulation difficulties and dating violence experiences compared to male participants. The research findings indicate that traumatic experiences and emotional functioning in childhood are closely related to violent behavior in romantic relationships in adulthood. The data obtained indicate the necessity of evaluating past experiences and supporting emotional skills in psychological counseling services. In addition, it is recommended that protective and preventive psychoeducational programs be developed to prevent dating violence, and that studies be conducted to raise social awareness on issues such as emotional abuse and neglect.