Genç kuşakların yapay zeka araçları kullanımları üzerine bir inceleme
A study on the use of artificial intelligence tools by young generations
- Tez No: 964564
- Danışmanlar: PROF. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinin yapay zekâ (YZ) araçlarına yönelik bilgi düzeylerini, tutumlarını, farkındalıklarını ve kaygılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın odağında, genç bireylerin YZ teknolojileriyle olan etkileşimlerinin çok boyutlu bir analizle değerlendirilmesi yer almaktadır. Çalışma, nicel araştırma deseniyle ve ilişkisel tarama modeli doğrultusunda yürütülmüş; veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimleyici istatistiklerden regresyon analizine kadar çeşitli yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin genel olarak YZ konusunda yüksek bilgi ve farkındalık düzeyine sahip olduklarını; olumlu tutum geliştirdiklerini ve orta düzeyde kaygı duyduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca bilgi düzeyinin kaygıyı azaltıcı, farkındalığın ise kullanım isteğini artırıcı etkisi olduğu saptanmıştır. Tez, teknoloji kabul modelleri çerçevesinde geliştirilen bir kavramsal model üzerinden bu değişkenler arasındaki ilişkileri açıklamaktadır. Sonuç olarak, araştırma hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de genç kuşakların YZ'ye yönelik tutumlarını anlamaya yönelik pratik çıktılar üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the knowledge levels, attitudes, awareness, and anxiety of university students aged between 18 and 25 regarding artificial intelligence (AI) tools. The study focuses on a multidimensional analysis of young individuals' interactions with AI technologies. Adopting a quantitative research design and a relational survey model, data were collected through a questionnaire and analyzed using various statistical techniques, ranging from descriptive statistics to regression analysis. The findings indicate that students generally possess a high level of knowledge and awareness about AI, hold positive attitudes, and experience moderate levels of anxiety. Furthermore, it was determined that higher knowledge levels reduce anxiety, while increased awareness enhances the intention to use AI tools. The study explains the relationships between these variables through a conceptual model developed within the framework of technology acceptance theories. Ultimately, this research contributes to the academic literature and offers practical insights into understanding the attitudes of younger generations toward AI technologies.