Kanser tanısının birey üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri: Algılanan stres ve sosyal desteğin rolü
The psychological and social effects of a cancer diagnosis on the individual: The role of stress and social support
  1. Tez No: 964563
  2. Yazar: SONGÜL KAPLAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Psikoloji, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Psychology, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, kanser hastalarının sosyal destek algıları ile algıladıkları stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sosyal Destek Hasta Formu ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılarak 80 yetişkin hasta değerlendirilmiştir. Bulgular, erkeklerin ve evli bireylerin daha yüksek sosyal destek algısına sahip olduğunu ve daha düşük stres düzeyleri yaşadıklarını göstermektedir. Gelir ve eğitim düzeyi arttıkça sosyal destek algısı yükselmiş, stres düzeylerinde ise farklı eğilimler gözlenmiştir. Regresyon analizleri, özellikle güven ve duygusal desteğin algılanan stresi anlamlı biçimde ve negatif yönde yordadığını ortaya koymuştur. Bilgi desteği ise bazı durumlarda stres artışıyla ilişkili bulunmuştur. Çalışma, sosyal desteğin kanser hastalarının psikososyal uyumunda koruyucu bir rol oynadığını; ancak bu etkinin desteğin türü ve niteliğine göre değişiklik gösterebildiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between perceived social support and perceived stress among cancer patients. A total of 80 adult patients were assessed using the Patient Social Support Form and the Perceived Stress Scale, along with demographic variables including gender, marital status, income, and education. Findings indicate that men and married individuals reported higher levels of social support and lower stress compared to women and single participants. Higher income and education levels were associated with greater perceived social support, while stress levels showed varying trends. Regression analyses revealed that social support—particularly trust and emotional support—significantly and negatively predicted perceived stress, highlighting their protective role in psychological resilience. However, informational support was in some cases linked to increased stress, suggesting that overprotective or restrictive information sharing by families might have adverse effects. Overall, the study underscores the critical role of social support in reducing stress among cancer patients, while emphasizing the differential impact of its types and quality.