Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik davranış ve tutumları, yaşam doyumu ve umutsuzluklarının incelenmesi
Investigation of intensive care nurses' behaviors and attitudes, life satisfaction, and hopelessness towards end-of-life care
- Tez No: 964565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik davranış ve tutumları, yaşam doyumu ve umutsuzluklarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma evrenini Erzurum Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler, örneklemini araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 203 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kasım 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Form, Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Davranış ve Tutumları Ölçeği, Yaşam Doyum Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Frekans, Yüzde, Pearson korelasyon analizi, Lineer Regresyon analizi, Tek Yönlü Varyans analizi, Kruskal Wallis, t test, Bonferroni ve Dunn Bonferroni Post Hoc testi, Cronbach Alfa analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum puan ortalaması 31.82±5.04, Davranış puan ortalaması 17.88±4.93, Yaşam Doyumu puan ortalaması 12.66±4.19, Umutsuzluk puan ortalaması 7.72±5.86'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the behaviors and attitudes, life satisfaction and hopelessness of intensive care nurses towards end-of-life care. Material and Method: This descriptive study population consisted of nurses working in the intensive care units of Erzurum City Hospital, and the sample consisted of 203 intensive care nurses who met the inclusion criteria. Data were collected between November 2023 and February 2024. The Descriptive Form, the Behavior and Attitudes Towards End-of-Life Care Scale, the Life Satisfaction Scale, and the Beck Hopelessness Inventory were used in data collection. Frequency, percentage, Pearson correlation analysis, linear regression analysis, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis t-test, Bonferroni and Dunn Bonferroni Post Hoc tests, and Cronbach's alpha analysis were used in data analysis. Results: The mean score of the intensive care nurses participating in the study on the Attitude Towards End of Life Care Scale was 31.82±5.04, the mean score of the Behaviour Towards End of Life Care Scale was 17.88±4.93, the mean score of the Life Satisfaction Scale was 12.66±4.19, and the mean score of the Beck Hopelessness Scale was 7.72±5.86.