Coğrafi işaret potansiyeli taşıyan ürünlerin gastronomik açıdan incelenmesi: Ordu ili örneği
Gastronomic analysis of products with geographical indication potential: The case of Ordu province
- Tez No: 964576
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Ordu ilinde bulunan coğrafi işaret potansiyeli taşıyan ürünlerin gastronomik açıdan incelenmesidir. Ordu ilinde unutulmaya yüz tutmuş, coğrafi işaret taşıma potansiyeli bulunan ürünlerin tespit edilmesi, ürünlerin reçetelerinin çıkarılması, kayıt altına alınması ve bilinirliğinin artırılmasıdır. Aynı zamanda Ordu ilinde bulunan coğrafi işaretli ve coğrafi işaret alma potansiyeli olduğu düşünülen yöresel yemeklerin, ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan yiyecek – içecek işletmelerindeki menülerde daha fazla yer almasını sağlamak hedeflenmektedir. Araştırmanın evreni Ordu il sınırları içerisinde coğrafi işaret tescili almış veya coğrafi işaret potansiyeline sahip olduğu düşünülen geleneksel ürünlerin üretimi, kullanımı, gastronomik açıdan değerlendirilmesi sürecinde bilgi ve deneyim sahibi olan yerel halktır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 45 yaş ve üzeri, farklı köy ve ilçelerden 15 kişilik katılımcı grubu oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde coğrafi işaret potansiyeli taşıyan ve unutulmaya yüz tutmuş ürünler hakkında doğrudan bilgi ve deneyim sahibi olmaları, yöresel üretim süreçlerine birebir hakim olmaları esas alınmıştır. Çalışma kapsamında unutulmaya yüz tutmuş ve coğrafi işaret almış ve alma potansiyeli bulunan ürün reçetelerinin çıkartılarak kayıt altına alınması yanında ele alınan ürünlerin Ordu ili gastronomi turizmine katkı sağlayacak şekilde yiyecek - içecek işletmelerinin menülerinde yer alıp almadıkları araştırılmış ve bu konuyla ilgili öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the products with geographical indication potential in Ordu province from a gastronomic point of view. The aim of this research is to identify the products that have the potential to carry geographical indication, which are about to be forgotten in Ordu province, to extract the recipes of the products, to record them and to increase their awareness. At the same time, it is aimed to ensure that the local dishes with geographical indication in Ordu province, which are thought to have the potential to receive geographical indication, take more place in the menus of catering establishments in various parts of the country. The population of the research is the local people who have knowledge and experience in the process of production, use, gastronomic evaluation of traditional products that have received geographical indication registration or are thought to have the potential for geographical indication within the borders of Ordu province. The sample of the research consists of a group of 15 participants aged 45 and over, from different villages and districts, determined by purposive sampling method from this universe. The selection of the participants was based on the fact that they have direct knowledge and experience about the products that have the potential for geographical indication and are about to be forgotten, and that they have a one-to-one command of local production processes. Within the scope of the study, in addition to recording and recording the recipes of the products that are about to be forgotten and have received and have the potential to receive geographical indication, it is also aimed to determine whether the products discussed are included in the menus of food and beverage establishments in a way to contribute to the gastronomy tourism of Ordu province.