Vitex agnus castus L. esansiyel yağının neuroblastoma hücreleri üzerine antineoplastik etkilerinin araştırılması
Investigation of the anti neoplastic activity of Vitex agnus castus L. essential oil on neuroblastoma cells
- Tez No: 964575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
ÖZET VİTEX AGNUS CASTUS L. ESANSİYEL YAĞININ NEUROBLASTOMA HÜCRELERİ ÜZERİNE ANTİNEOPLASTİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmanın amacı, geleneksel tıpta çeşitli farmakolojik etkileri ile bilinen Vitex agnus-castus L. bitkisinden elde edilen esansiyel yağın, çocukluk çağı kanserlerinden biri olan neuroblastoma hücreleri üzerindeki potansiyel antineoplastik (tümör karşıtı) etkilerini in vitro koşullarda değerlendirmektir. Bu kapsamda, esansiyel yağın hücre proliferasyonu, apoptoz indüksiyonu ve sitotoksisite üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Vitex agnus-castus L. bitkisinden geleneksel damıtma yöntemiyle elde edilen esansiyel yağın insan nöroblastoma hücre hattı (SH-SY5Y) üzerindeki antineoplastik etkileri in vitro olarak araştırılmıştır. Hücreler DMEM besiyerinde kültüre edilmiş ve farklı konsantrasyonlarda esansiyel yağ uygulamaları yapılmıştır. Sitotoksik etkilerin belirlenmesinde XTT hücre canlılık testi kullanılmış, IC₅₀ değeri hesaplanmıştır. Apoptoz düzeyleri TUNEL yöntemi ile belirlenmiş, hücre migrasyonu ise yara iyileşme (wound healing) testiyle değerlendirilmiştir. Ek olarak, VAC uygulamasının belirli genlerin ekspresyon düzeyine etkisini saptamak amacıyla RT-PCR analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTİGATİON OF THE ANTİ NEOPLASTİC ACTİVİTY OF VİTEX AGNUS CASTUS L. ESSENTİAL OİL ON NEUROBLASTOMA CELLS Aim: The aim of this study is to evaluate the potential antineoplastic (anti-tumor) effects of the essential oil obtained from Vitex agnus-castus L., a plant known in traditional medicine for its various pharmacological properties, on neuroblastoma cells—one of the most common childhood cancers—under in vitro conditions. In this context, the effects of the essential oil on cell proliferation, apoptosis induction, and cytotoxicity are intended to be determined. Material and Method: In this study, the antineoplastic effects of the essential oil obtained from Vitex agnus-castus L. through traditional distillation were investigated in vitro on the human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y). The cells were cultured in DMEM medium and treated with various concentrations of the essential oil. The cytotoxic effects were assessed using the XTT cell viability assay, and the IC₅₀ value was calculated. Apoptosis levels were determined using the TUNEL method, while cell migration was evaluated via the wound healing assay. Additionally, RT-PCR analyses were conducted to examine the effect of VAC treatment on the expression levels of specific genes.