Tek sağlık kavramının lisans ve lisansüstü eğitimlerde geliştirilmesi ve standardizasyonu konusunda örnek bir müfredat oluşturma
Creating an Exemplary Curriculum on the Development and Standardization of the One Health Notion in Graduate, Master Thesis Education
- Tez No: 964580
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİDEM EVCİ KİRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzde dünya çapında sağlık riskleri artmaktadır. İklim ve arazi kullanımındaki değişiklikler, sürdürülemez tarım uygulamaları, küreselleşme ve yaban hayatı ticareti gibi itici güçler, patojenlerin yeni formlara dönüşmesi için birçok fırsat sunarak hayvanlardan insanlara yayılma olaylarını daha sık ve yoğun hale getirmektedir. Yapılan risk değerlendirmelerinin çoğu, patojenlerin hayvanlardan insanlara bulaşmasına odaklanırken, hastalıklar da insanlardan hayvanlara geçebilir ve evcil veya vahşi hayvanların sağlığı üzerinde büyük etkiler yaratabilir. Bu yüzden büyük küresel sağlık risklerini yönetmek tek başına mümkün değildir. Hayvan, insan, bitki ve çevre sağlığı sektörlerinin tam işbirliğini gerektirir. Tek sağlığa duyulan ihtiyaç bu noktada ortaya çıkmaktadır. Zoonotik ve vektör kaynaklı, endemik ve gelişmekte olan, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların gelecekte ortaya çıkma riskini azaltmak için, salgın olan veya yeni ortaya çıkan zoonozlara odaklanarak Tek Sağlık yaklaşımını bir dizi faaliyet aracılığıyla operasyonel hale getirmek zorundayız. Bu amaçlar doğrultusunda Tek Sağlık kavramını doğru bir şekilde değerlendirmek ve geliştirmek ülkemizde daha yeni olan bu disiplinler arası konunun yaygınlaşmasına ve sağlam temellere oturmasına yardımcı olacaktır. Bu araştırmadaki amaç mevcut eğitim programlarında yer alan Tek Sağlık dersinin, uzmanların öneri ve görüşleri ışığında analizinin yapılarak ülkemizde Tek Sağlık eğitim programının yeniden düzenlenmesini sağlayacak örnek bir müfredat oluşturmak ve öneride bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, health risks are increasing worldwide. Driving forces such as changes in climate and land use, unsustainable agricultural practices, globalization and wildlife trade provide many opportunities for pathogens to evolve into new forms, making spillover events from animals to humans more frequent and intense. While most risk assessments focus on the transmission of pathogens from animals to humans, diseases can also pass from humans to animals and have major impacts on the health of domestic or wild animals. That's why managing major global health risks is not possible alone. It requires the full cooperation of the animal, human, plant and environmental health sectors. The need for single health emerges at this point. To reduce the risk of future emergence of zoonotic and vector-borne, endemic and emerging, communicable and non-communicable diseases, we must operationalize the One Health approach through a range of activities, focusing on epidemic or emerging zoonoses. In line with these purposes, correctly evaluating and developing the One Health concept will help this interdisciplinary subject, which is new in our country, to become widespread and to be established on solid foundations. The aim of this research is to analyze the One Health course in existing education programs in the light of experts' suggestions and opinions, and to analyze the One Health education program in our country.