Solunum kaslarına yönelik kuvvet ve germe egzersizlerinin solunum fonksiyonları, kuvveti, dayanıklılığı ve yorgunluğu üzerine etkileri
The effects of strength and stretcing exercises targeting respiratory muscles on respiratory function, strength, endurance and fatigue
  1. Tez No: 964581
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, solunum sistemini güçlendirilebilmek için uygulanan solunum kası kuvvet ve germe egzersizlerinin kronik etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda 10'ar kişiden oluşan üç ayrı grup araştırmamıza gönüllü olarak katılmış, solunum kası kuvvet ve germe deney gruplarına 4 hafta süren solunum egzersizi yaptırılmış bu süreçte kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmanın başında ve sonunda grupların solunum fonksiyonları ve kuvvet verileri ölçülmüş ve araştırma sonunda elde edilen verilerin sınıflandırılması ve yüzdelik farkların hesaplanması, Microsoft Office Excel programı, istatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Solunum kas egzersizlerinin sonunda, germe egzersizi yapan grubun solunum fonksiyonlarında anlamlı değişimin olmadığı (p>0.05), solunum kas kuvvetinde (MIP) %15,95'lik artışın gerçekleştiği (p>0.01), solunum kas dayanıklılık değerlerinde pozitif değişim görülse de anlamlı düzeyde bir artışın olmadığı, solunum kas yorgunluk değerlerinde %65,02 oranında bir azalma olduğu bu sonucun anlamlı (p>0.018) olduğu tespit edilmiştir. Solunum kas kuvveti antrenmanı deney grubu solunum fonksiyonlarında FEV1 %9,81 (p>0.020), PEF %26,98 (p>0.021), PIF %38,30 (p>0.032), artış göstermiş ve anlamlı bir farklılık ortaya çıkarmış olmasına rağmen MVV ve diğer verilerdeki artış sınırlı kalmış istatiksel bir anlamlılık oluşmamıştır. MIP verilerinde %25,25'lik anlamlı artış gözlenirken solunum kas yorgunluk ve dayanıklılık verilerinde anlamlı artış gözlenmemiştir. Sonuç olarak solunum kas germe ve kuvvet egzersizinin solunum kas gücünü kronik olarak arttırdığı, kuvvet egzersizinin solunum fonksiyonlarını arttırmada daha etkili olduğu, germe egzersizinin solunum kas yorgunluğunu olumlu etkilediği, kuvvet egzersizlerinin ise solunum kas yorgunluk verisine katkısının sınırlı olduğu, germe egzersizinin solunum kas dayanıklılık verisine etkisinin pozitif ancak sınırlı olduğu, kuvvet egzersizlerinin dayanıklılığa etkisinin yine sınırlı düzeyde kaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the chronic effects of respiratory muscle strength and stretching exercises on respiratory functions, muscle performance, and fatigue. A total of 30 volunteers were randomly divided into three groups of 10 participants each: a respiratory muscle strength training group, a respiratory muscle stretching group, and a control group. The experimental groups performed respiratory exercises for four weeks, while no intervention was applied to the control group. Respiratory functions, muscle strength, endurance, and fatigue levels were measured at baseline and post-intervention. Data classification and percentage change calculations were conducted using Microsoft Excel, while statistical analyses were performed with IBM SPSS Statistics 22.0. The stretching group showed no significant change in respiratory functions (p>0.05).