D-β-hidroksibutirat'ın MPP aracılı nörotoksisite modelinde Ferroptoz mekanizmalarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of D-β-hydroxybutyrate on Ferroptosis mechanisms in an MPP-induced neurotoxicity model
  1. Tez No: 964598
  2. Yazar: FULYA TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, keton cismi olan beta-hidroksibütirat (BHB)'ın farklı dozlarının, MPP⁺ ve erastin aracılığıyla indüklenen ferroptozis mekanizması üzerindeki etkileri, insan SH-SY5Y nöroblastom hücre hattı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ferroptozisle ilişkili parametreler arasında yer alan hücre canlılığı, demir düzeyi, lipid peroksidasyonu (MDA), reaktif oksijen türleri (ROS) ve immünofloresan düzeyde TfR1 protein ekspresyonu, BHB uygulaması sonrasında kapsamlı şekilde incelenmiştir. Çalışmada, farklı dozlarda uygulanan BHB'nin bazı deney gruplarında ROS seviyelerinde düşüşe ve demir birikiminde azalma eğilimine yol açtığı gözlemlenmiştir. Ayrıca immünofloresan analizlerde, BHB ile muamele edilen gruplarda ferroptotik belirteç boyanmasının azaldığı yönünde bulgular elde edilmiştir. Bu veriler, BHB'nin belirli koşullarda ferroptotik süreçler üzerinde düzenleyici bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Elde edilen ön bulgular, istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamış olmakla birlikte, BHB'nin hücresel stres yanıtları üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik önemli ipuçları sunmaktadır. Bu doğrultuda, daha geniş deneysel tasarımlar, farklı hücre hatları ve moleküler düzeyde doğrulayıcı analizlerle yapılacak ileri çalışmaların, BHB'nin potansiyel nöroprotektif etkilerini daha net biçimde ortaya koyacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different concentrations of the ketone body beta-hydroxybutyrate (BHB) on ferroptosis induced by MPP⁺ and erastin were evaluated using the human SH-SY5Y neuroblastoma cell line. Key parameters associated with ferroptotic cell death, including cell viability, intracellular iron accumulation, lipid peroxidation (MDA), reactive oxygen species (ROS) levels, and immunofluorescent expression of the ferroptosis-related marker TfR1, were comprehensively analyzed following BHB treatment. The results demonstrated that certain doses of BHB exhibited a tendency to reduce ROS levels and intracellular iron accumulation in specific experimental groups. Furthermore, immunofluorescence analysis revealed a reduction in TfR1 signal intensity in BHB-treated cells, suggesting a potential modulatory effect of BHB on ferroptotic pathways under these conditions. Although the observed differences did not reach statistical significance, the data provide preliminary evidence supporting a possible protective role of BHB against ferroptosis. These findings highlight the need for future investigations employing broader experimental models, extended time points, and molecular validation to more clearly elucidate the neuroprotective potential of ketone bodies such as BHB.