Üreme Otonomisi Ölçeği Türkçe geçerlilik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of Reproductive Autonomy Scale
  1. Tez No: 964597
  2. Yazar: ŞEVVAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET ÜREME OTONOMİSİ ÖLÇEĞİ TÜRKÇE GEÇERLİLİK VE GÜVENİRLİĞİ Amaç: Bu araştırmanın amacı, Üreme Otonomisi Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliğini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipte olan araştırmanın örneklemine, Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi polikliniklerine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve alınma kriterlerine uyan 300 kadın alındı. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu, Üreme Otonomisi Ölçeği ve Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği (ÜSBÖ)' nün“İstenmeyen Gebelikten Korunma”alt boyutu ile yüzyüze yöntemle 11 Mart-27 Ağustos 2024 tarihleri arasında toplandı. Üreme Otonomisi Ölçeği'nin dil eşdeğerliği ve kapsam geçerliği sağlandıktan sonra, verilerin analizinde açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach alfa katsayısı ve korelasyon analiz testi kullanıldı. Bulgular: Üreme Otonomisi Ölçeği'nin dil eşdeğerliği için çeviri-geri çeviri tekniği kullanıldı. Türkçe dil eşdeğerliği sağlanan ölçek, uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenerek kapsam geçerliği sağlandı. Açıklayıcı faktör analizine göre, özgün Üreme Otonomisi Ölçeği'nde olduğu gibi üç alt boyutlu yapıda olduğu saptandı. Ölçeğin faktör yüklerinin 0.40 ile 0.91 arasında değiştiği ve açıklanan toplam varyansın %63.260 olduğu bulundu. Yapısal eşitlik modellemesinde ölçeğe ait elde edilen uyum indeksi değerlerinin x2/SD değeri 2.26, NFI 0.92, CFI 0.95, TLI 0.94, RMSEA 0.065 ve SRMR 0.067 olduğu ve kabul edilebilir olduğu belirlendi. Cronbach alfa katsayısı Üreme Otonomisi Ölçeği'nin 0,81,“Karar Verme”alt boyutu için 0,71,“Zorlamadan Özgürlük”alt boyutu için 0,91 ve“İletişim”alt boyutu için 0,77 olarak bulundu. Ölçekteki maddelerin puan korelasyonlarının 0.40'ın üzerinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH VALIDITY AND RELIABILITY OF THE REPRODUCTIVE AUTONOMY SCALE Aim: This study was conducted to examine the validity and reliability of the Reproductive Autonomy Scale in Turkish. Materials and Methods: The sample of the methodological study included 300 women who applied to the Maternity and Child Diseases Hospital polyclinics, agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Data were collected face-to-face between March 11 and August 27, 2024, using the personalin formation form, the Reproductive Autonomy Scale (RAS), and the“Protection from Unwanted Pregnancy”sub-dimension of the Scale for Determining Married Women's Reproductive Health Protective Attitudes (USPH). After ensuring the language equivalence and content validity of the Reproductive Autonomy Scale, explanatory and confirmatory factor analysis, Cronbach'salphacoefficient, andcorrelationanalysis test wereused in theanalysis of the data. Results: The translation-back translation technique was used for the language equivalence of the Reproductive Autonomy Scale. The Turkish language equivalence of the scale was provided, and content validity was ensured by editing it in line with expert opinions. According to the exploratory factor analysis, it was found that the scale had three sub-dimensions as in the original Reproductive Autonomy Scale. The factor loadings of the scale ranged between 0.40 and 0.91 and the total variance explained was 63.260%. Instructural equation modeling, it was determined that the fit index values obtained for the scale were x2/SD 2.26, NFI 0.92, CFI 0.95, TLI 0.94, RMSEA 0.065 and SRMR 0.067 and were acceptable. Cronbach's alpha coefficient of the Reproductive Autonomy Scale was 0.81, 0.71 for the“Decision Making”sub-dimension, 0.91 for the“Freedom from Coercion”sub-dimension and 0.77 for the“Communication”sub-dimension. It was determined that the score correlations of the items in the scale were more than 0.40.It was found that the differences between the lower and upper 27% mean scores of the scale and its sub-dimensions were statistically significant.