Kedilerde böbrek ultrasonografisinde medullar kenar işaretinin prevalansı ve klinik öneminin araştırılması
investigation of the prevalence and clinical significance of the medullary rim sign on renal ultrasound in cats
  1. Tez No: 964615
  2. Yazar: ŞEYMA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EMEK TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ultrasonografik muayene yapılan kedilerin böbreklerindeki medüller kenar işareti (MKİ) bulgusunun prevalansını araştırmak, MKİ'nin belirli bir nihai tanı ile ilişkili olup olmadığını belirlemek ve bu sayede kedilerdeki klinik önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hayvan materyalini, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Polikliniklerine Aydın ve çevre illerden çeşitli şikayetler nedeniyle getirilen ve abdominal ultrasonografi uygulanan farklı yaş, cinsiyet ve ırktan 100 kedi oluşturdu. Ultrasonografik muayene ile MKİ varlığı, formu (çizgi/bant) ve lateralizasyonu değerlendirildi. Kedilerin mevcut problemlerini ortaya koymak amacıyla hematolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı. Kediler, MKİ pozitif (+) ve MKİ (-) olarak iki gruba ayrıldı. Veriler SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edildi. Bulgular: 100 kedinin böbrek ultrasonografi görüntüleri değerlendirildiğinde, 5 kedide bilateral ve bant formunda MKİ belirlendi ve MKİ'nin prevalansı %5 olarak tespit edildi. MKİ (+) kediler ile yaş, cinsiyet ve sağlık durumu arasındaki anlamlı bir ilişki bulunmadı. MKİ (+) 5 kediden 3'ü kronik renal hastalık (KRH)'lı, 1'i hepatitli ve 1'i de Feline enfeksiyöz peritonitis (FİP) (+)'di. MKİ (+) kediler ile FİP pozitifliği ve hepatit arasında anlamlı bir ilişki yokken, KRH ve MKİ (+) kediler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlendi. Değerlendirilen hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde, lenfosit sayısı hariç gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç: Bu çalışma, MKİ prevalansının %5 ve KRH ile MKİ pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ultrasonografik muayene sırasında görülen kalın ve bant şeklindeki MKİ, kronik böbrek hastalığının bir göstergesi olabilir, ancak tek başına tanısal değeri sınırlıdır ve diğer klinik ve laboratuvar bulgularla birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the prevalence of the medullary rim sign (MRS) in the kidneys of cats undergoing ultrasonographic examination, to determine whether MRS is associated with any specific final diagnosis, and thereby to assess its clinical significance in feline patients. Materials and Methods: The animal material of the study consisted of 100 cats of different ages, breeds and both sexes brought to Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Research and Practice Hospital Polyclinics due to various complaints from Aydın and surrounding provinces and subjected to abdominal ultrasonography. The presence of MCI, its form (line or band), and lateralisation were evaluated using ultrasonographic examination. Haematological and biochemical analyses were performed to identify the current health issues of the cats. The cats were divided into two groups: MRSpositive (+) and MRS-negative (-). The data were analysed using SPSS 25.0 software. Results: Ultrasound evaluation of the kidneys in 100 cats revealed that 5 cats (all bilateral and band form) had MRS, resulting in a prevalence of 5%. No statistically significant associations were found between MRS presence and age, sex, or healty status. Among the five MRS-positive cats: 3 had chronic kidney disease (CKD), 1 had hepatitis, and 1 tested positive for Feline infectious peritonitis (FIP). A statistically significant association was observed between MRS positivity and CKD, whereas no such association was found with FIP or hepatitis. Among the haematological and biochemical parameters, only lymphocyte count differed significantly between groups. Conclusion: This study demonstrates a 5% prevalence of MRS in cats undergoing abdominal ultrasound and reveals a significant association between MRS and CKD. The presence of a thick, band-form MRS on ultrasound may indicate chronic renal disease, but its diagnostic xiii utility is limited when used in alone; interpretation should always be corroborated with clinical and laboratory findings.