Dondurulma sonrası koç spermasında fertil çip ve lazer ışını uygulamalarının spermatolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of the effects of fertilite chip and lazer irradiation techniques on spermatological parameters in post-thaw ram semen
  1. Tez No: 964621
  2. Yazar: BELKIS KAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alınan koç spermasında dondurulma sonrasında Fertile Plus ve lazer uygulamalarının spermatolojik parametreler açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 4 adet tuj ırkı koç kullanılmış olup her grup 4 hayvandan oluşacak şekilde: Grup 1: Dondurulmuş çözdürülmüş kontrol semen Grup 2: Dondurulmuş çözdürülmüş ve lazere maruz bırakılan semen, Grup 3: Dondurulmuş çözdürülmüş Fertile Plus çipten geçirilen semen, Grup 4: Dondurulmuş çözdürülmüş ve lazere maruz bırakılıp çipten geçirilmiş semen olmak suretiyle dört gruba ayrıldı. Bulgular: Lazer ve mikroakışkan çip uygulamaları, plazma membran hasarını azaltmış, anormal spermatozoon oranını düşürmüş ve mitokondriyal aktiviteyi artırmıştır. En iyi sonuçlar lazer+ çip grubunda elde edilmiştir. DNA fragmantasyonu açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmada, koç spermasında lazer, mikroakışkan çip ve lazer+ çip kombinasyonunun spermatolojik parametreler üzerine etkileri incelenmiştir. On tekrardan elde edilen veriler, lazer ve çip uygulamalarının plazma membran bütünlüğünü koruduğunu, anormal spermatozoon oranını azalttığını ve mitokondriyal aktiviteyi artırdığını göstermiştir. En yüksek mitokondriyal aktivite ve en düşük plazma membran hasarı lazer+ çip grubunda elde edilmiştir. DNA fragmantasyonu açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bulgular, lazer ve mikroakışkan çip kombinasyonunun koç spermasının kalitesini artırmada etkili bir yöntem olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of Fertile Plus and laser applications on spermatological parameters of ram semen following cryopreservation. Material and Method: In the study, four rams were used, and the semen samples were divided into four groups, each consisting of four animals: Group 1: frozen-thawed control semen; Group 2: frozen-thawed semen exposed to laser treatment; Group 3: frozen-thawed semen processed through the Fertile Plus chip; and Group 4: frozen-thawed semen exposed to laser treatment and subsequently processed through the Fertile Plus chip. Results: In this study, the effects of laser, microfluidic chip , and the laser+chip combination on spermatological parameters of ram semen were investigated. Data obtained from ten replicates demonstrated that laser and chip applications preserved plasma membrane integrity, reduced the rate of abnormal spermatozoa, and enhanced mitochondrial activity. The highest mitochondrial activity and the lowest plasma membrane damage were observed in the laser+chip group. No significant differences were detected among the groups in terms of DNA fragmantation. The findings indicate that the combination of laser and microfluidic chip can be an effective approach to improve the quality of ram semen. Conclusion: Laser and microfluidic chip applications reduced plasma membrane damage, decreased abnormal spermatozoa rate, and increased mitochondrial activity. The best results were obtained in the laser+chip group. No significant differences were found among the groups in terms of DNA fragmantation.