Akciğer kanseri hücre modelinde karsinogenez ilişkili hedef mikroRNA belirlenmesi ve RNA interferans aracılığıyla fonksiyonel etkisinin araştırılması
Determination of carcinogenesis-related target microRNAs in the lung cancer cell model and investigation of its functional effect via RNA interference
  1. Tez No: 964622
  2. Yazar: MEHMET CAN KATUKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİYE GÖKER BAĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedenlerinden biridir. Mevcut durumda uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi konvansiyonel tedavilere karşı gelişen direnç ve metastatik hastalıklarda tedavi başarısının sınırlı olması, klinik sonuçların olumsuz seyretmesine neden olmaktadır. Bu durum, akciğer kanserine yönelik daha etkili ve hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Gen susturma, kanser tedavisinde moleküler hedeflere yönelik özgün müdahaleler sunarak önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu çalışmada, akciğer kanseri hücre modeline karsinogenez ile ilişkili hedef miRNA belirlenmesi ve RNA interferans aracılığıyla bu hedeflerin fonksiyonel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada miTED veritabanı aracılığıyla potansiyel tedavi hedefi oluşturabilecek aday miRNA tespiti sağlanmıştır. Belirlenen miRNA'nın ekspresyon düzeyi A549 ve T2A hücre hatları kullanılarak qPCR ile valide edilmiştir. Ardından, seçilen hedef miRNA'nın hem sağlıklı hem de akciğer kanseri hücre modellerinde anti-miRNA uygulaması ile susturulmasıyla beraber, bu müdahalenin, hücre canlılığı, apoptoz ve konvansiyonel kemoterapik ajan olan sisplatine karşı duyarlılık üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: miTED veri tabanından elde edilen in siliko analizlerde, miR-146a-3p'nin kanser dokularında sağlıklı dokulara göre 5,19 kat yüksek ifade edildiği belirlenmiştir. Sağlıklı hücrelere göre A549 hücre hattında miR-146a-3p'nin ifadesi 4,86 kat daha yüksek olduğu belirlenmiştir. A549 hücrelerinde miR-146a-3p'nin susturulması apoptoz oranını yaklaşık %20 artırmıştır. Sisplatin ile birlikte uygulandığında, apoptotik hücre oranında ek %11'lik bir artış xiii gözlenmiş, bu da tedaviye duyarlılığın arttığını göstermiştir. Hücre döngüsü analizlerinde ise bu kombinasyonun A549 hücrelerini G2/M fazında anlamlı düzeyde biriktirdiği ve hücrelerin mitoz öncesi kontrol noktasında durdurulduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu sonuçlar, miR-146a-3p'nin akciğer kanserinde onkojenik olabileceğini ve sisplatin tedavisine duyarlılığı artıran potansiyel bir moleküler hedef olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. The development of resistance to conventional treatments such as chemotherapy and radiotherapy, as well as limited success in treating metastatic disease, contribute to poor clinical outcomes. This situation necessitates the development of more effective and targeted therapeutic strategies for lung cancer. Gene silencing holds significant potential in cancer therapy by enabling spesific interventions targeting molecular pathways. In this study, it is aimed to identify target microRNAs associated with carcinogenesis in a lung cancer cell model and to investigate the functional effects of the targets through RNA interference. Material and Methods: In this study, candidate miRNAs with potentital therapeutic relevance were initally identified using the miTED database. The expression level of the selected miRNA was validated using qPCR in A549 (lung cancer) and T2A (healthy) cell lines. Subsequently, anti-miRNA (miRNA inhibitor transfection) was used to silence the selected target miRNA in both healthy and lung cancer models. The effects of this intervention on cell viability, apoptosis, and sensitivity to the conventional chemotherapeutic agent cisplatin were evaluated using cytotoxicity analysis, Annexin V (apoptosis analysis), and cell cycle analysis. Results: In silico analyses from the miTED database revealed the miR-146a-3p was expressed 5.19-fold higher in cancer tissues compared to normal tissues. Compared to healthy cell, miR 146a-3p expression was found to be 4.86-fold higher in the A549 cell line. Silencing of miR 146a-3p in A549 cell reduced cell viability by 19.4% and increased the rate of apoptosis by approximately 20%. When combined with cisplatin treatment, and additional 11% increase in apoptotic cells was observed, indicating enchanced treatment sensitivity. Cell cycle analyses xv revealed that this combination significantly accumulated A549 cells in the G2/M phase and induced arrest at the pre-mitotic checkpoint. Conclusion: These findings suggest that miR-146a-3p may function as an oncogenic miRNA in lung cancer and could servse as a potential molecular target to enhance sensitivity to cisplatin therapy.