Curcuminin farklı uygulama dozlarının rat spermasındaki AQP3 VE AQP7 proteinleri üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of curcumin on AQP3 and AQP7 proteins in rat sperm of di̇fferent application doses
  1. Tez No: 964620
  2. Yazar: AHMET KARAHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DOĞAN ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Daha sonra dolAmaç: Bu çalışmada, kurkuminin sıçan sperminde aquaporin-3 (AQP3) ve aquaporin-7 (AQP7) ekspresyonu ile sperm kalite parametreleri üzerindeki doza bağlı etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Toplam 28 Sprague Dawley erkek sıçan dört gruba ayrılmıştır. Kontrol (Tween 80), düşük doz (100 mg/kg), orta doz (500 mg/kg) ve yüksek doz (1500 mg/kg). Kurkumin 28 gün boyunca oral yolla uygulanmıştır. Deney sonunda testis ve epididimis dokuları toplanmış; histopatolojik inceleme, Western blot analizi ve spermatolojik değerlendirmeler (motilite, plazma membran hasarı, DNA fragmantasyonu) gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS v26 ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yüksek doz grubu plazma membran hasarını (%21,14) ve anormal spermatozoa oranını (%9,42) artırmıştır. Orta doz DNA fragmantasyonunu en düşük seviyede tutarken (%8,57), düşük ve yüksek dozlar bu oranı artırmıştır. Tüm kurkumin gruplarında motilite kontrol grubuna göre azalmıştır. AQP3 ekspresyonu orta ve yüksek dozlarda artarken, AQP7 düşük dozda artış, yüksek dozda ise azalma göstermiştir. Histopatolojik olarak yüksek doz grubunda belirgin testiküler hasar gözlenmiştir. Sonuç: Kurkuminin etkileri doza bağımlıdır. Orta doz (500 mg/kg) DNA bütünlüğünü korurken, düşük ve yüksek dozlar sperm kalitesini olumsuz etkilemiştir. AQP3 ve AQP7 ekspresyonundaki değişiklikler, kurkuminin spermatozoa fizyolojisi üzerindeki potansiyel düzenleyici etkilerini desteklemektedir. durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the dose-dependent effects of curcumin on aquaporin-3 (AQP3) and aquaporin-7 (AQP7) expression and sperm quality in rats. Materials and Methods: A total of 28 male Sprague Dawley rats were divided into four groups: Control (Tween 80), low dose (100 mg/kg), medium dose (500 mg/kg), and high dose (1500 mg/kg). Curcumin was administered orally for 28 days. At the end of the experiment, testis and epididymal tissues were collected for histopathological examination, Western blot analysis, and spermatological assessments, including motility, plasma membrane integrity, and DNA fragmentation. Data were analyzed using SPSS v26. Results: The high-dose group exhibited increased plasma membrane damage (21.14%) and abnormal spermatozoa rate (9.42%). The medium dose maintained the lowest DNA fragmentation level (8.57%), whereas low and high doses increased it. Sperm motility decreased in all curcumin-treated groups compared to the control. AQP3 expression increased in the medium and high doses, while AQP7 expression increased at the low dose but decreased at the high dose. Histopathological evaluation revealed marked testicular damage in the high-dose group. Conclusion: The effects of curcumin on sperm parameters and aquaporin expression are dose-dependent. Medium dose (500 mg/kg) preserves DNA integrity, whereas low and high doses negatively affect sperm quality. Changes in AQP3 and AQP7 expression suggest potential regulatory roles of curcumin in spermatozoa physiology.