Hemşirelerin çalışma ortamı ve örgütsel destek algısının iş motivasyonuna etkisi
The effect of nurses' of working environment and organizational support perception on work motivation
  1. Tez No: 964623
  2. Yazar: HATİCE EFE EYDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin çalışma ortamı ve örgütsel destek algısının iş motivasyonuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan çalışmanın örneklemini Karadeniz bölgesinde bulunan eğitim araştırma hastanesi ile devlet hastanesi oluşturmaktadır. Dahil edilme kriterlerine uyan 263 hemşire çalışmaya alınmıştır. Araştırma verileri;“Bireysel ve Mesleki Özellikler Soru Formu”,“Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği”,“Hemşirelik İş İndeksi- Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği”,“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle Ağustos- Kasım 2024 tarihleri arasında yüz yüze yöntemle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the work motivation of officials in terms of their perception of work environment and connection support. Material and Method: The sample for this descriptive, cross-sectional study consisted of a training and research hospital and a state hospital in the Black Sea region. A total of 263 nurses who met the inclusion criteria were included in the study. Research data were collected using the“Individual and Characteristics Questionnaire,”“ The Nurses Job Motivation Scale,”“Nursing Work Index- The Practice Work Environment Scale,”and“Perceived Organizational Support Scale”through face-to-face interviews between August and November 2024.