Sıçanlarda oluşturulan deneysel Parkinson hastalığı modelinde sitrat kaplı gümüş nanopartikül yüklü Antrodia cinnamomea uygulamasının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of citrate-coated silver nanoparticle-loaded Antrodia cinnamomea in an experimental Parkinson's disease model in rats
  1. Tez No: 964652
  2. Yazar: DENİZ TEKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, Public Health, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Sıçanlarda Oluşturulan Deneysel Parkinson Hastalığı Modelinde Sitrat Kaplı Gümüş Nanopartikül Yüklü Antrodia Cinnamomea Uygulamasının Etkilerinin Araştırılması Amaç: Parkinson hastalığı, dopaminerjik nöron kaybıyla karakterize, oksidatif stres, inflamasyon ve hücresel hasar mekanizmalarıyla ilişkili ilerleyici bir nörodejeneratif bozukluktur. Substantia nigra'da reaktif oksijen türlerinin birikimi, nöronal ölümün başlıca belirleyicilerinden biridir. Antrodia cinnamomea (AC) antioksidan özellikleriyle öne çıkarken, gümüş nanopartiküller (AgNP) etkin bir taşıyıcı sistem olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, AC ve AgNP'nin kombine uygulamasının Parkinson hastalığı modelinde hücresel koruyucu etkileri, hem in vitro hücre kültürü sistemlerinde hem de in vivo rat modelinde incelendi. Materyal ve Metot: Toplam 63 sıçan (28 sağlıklı, 35 intraserebroventriküler 6-hidroksidopamin ile Parkinson modeli oluşturulmuş) dokuz gruba ayrıldı: Kontrol, AC, AgNP, AC+AgNP, 6-OHDA, L-DOPA+6-OHDA, AC+6-OHDA, AgNP+6-OHDA ve AC+AgNP+6-OHDA. MTT ve hücre kültürü analizlerine ek olarak, motor fonksiyonları değerlendirmek için lokomotor aktivite ve apomorfinle dönme testleri yapıldı. Beyin dokusunda dopamin ve asetilkolin analitlerinin miktarının ölçülmesi için LC-MS/MS analizi yapıldı. Oksidatif stres ve antioksidan durumu değerlendirmek amacıyla MDA, SOD ve GSH düzeyleri ayrıca inflamasyon düzeyini belirlemek için TNF-α ve IL-1β düzeyleri biyokimyasal olarak analiz edildi. Histopatolojik incelemenin yanı sıra Tirozin Hidroksilaz (TH) ve Alfa-sinüklein (α-syn) ekspresyonu immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Dopaminerjik nöron sağlığı, apoptotik ve nöroprotektif yolların incelenmesi için de PI3K, Bcl-2, Caspase-3 ve Agmatinaz protein düzeyleri Western Blot ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Citrate-Coated Silver Nanoparticle-Loaded Antrodia cinnamomea in an Experimental Parkinson's Disease Model in Rats Aim: Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder characterized by dopaminergic neuron loss and associated with oxidative stress, inflammation, and cellular damage mechanisms. The accumulation of reactive oxygen species in the substantia nigra is one of the main determinants of neuronal death. Antrodia cinnamomea (AC) is known for its antioxidant properties, while silver nanoparticles (AgNPs) can serve as an efficient delivery system. In this study, the cellular protective effects of combined AC and AgNP administration were investigated in a Parkinson's disease model, both in vitro using cell culture systems and in vivo in a rat model. Material and Methods: A total of 63 rats (28 healthy and 35 with Parkinson's disease induced by intracerebroventricular 6-hydroxydopamine) were divided into nine groups: Control, AC, AgNP, AC+AgNP, 6-OHDA, L-DOPA+6-OHDA, AC+6-OHDA, AgNP+6-OHDA, and AC+AgNP+6-OHDA. In addition to MTT and cell culture analyses, motor functions were assessed using locomotor activity and apomorphine-induced rotation tests. LC-MS/MS analysis was performed to quantify dopamine and acetylcholine levels in brain tissue. To evaluate oxidative stress and antioxidant status, MDA, SOD, and GSH levels were measured, while TNF-α and IL-1β levels were analyzed to determine inflammatory status. Histopathological examination was conducted alongside immunohistochemical evaluation of Tyrosine Hydroxylase (TH) and Alpha-synuclein (α-syn) expression. Furthermore, Western blot analysis was performed to assess protein levels of PI3K, Bcl-2, Caspase-3, and Agmatinase, thereby examining dopaminergic neuron integrity, apoptotic, and neuroprotective pathways.