Akademisyenlerin beslenme bilgi düzeyleri ve yeme farkındalıkları arasındaki ilişki
The relationship between nutritional knowledge levels and eating awareness among academics
- Tez No: 964653
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDE KILIÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma akademisyenlerin beslenme bilgi düzeyleri ve yeme farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Ekim 2024 ve Aralık 2024 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hemşirelik fakültesi akademisyenleri evreninde yer alan 278 kişi ile gerçekleşmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından uygulanan ağırlık yönetiminde beslenme bilgi düzeyi ölçeği, yeme farkındalığı envanteri, beslenme alışkanlıklarını değerlendiren anket, sosyodemografik ve antropometrik ölçüm verilerini içeren anket ile toplandı. Veriler, SPSS 22.0 paket programıyla, istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir Bulgular: Araştırmaya %41'i erkek (n=117) ve %59'u kadın (n=161) olmak üzere toplam 278 akademisyen katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 37,38±8,30 yıl, BKİ ortalaması 25,01±4,58 kg/m2 ve bel çevresi ortalaması 85,56±14,10 cm olup %30,9'u fazla kilolu ve %12,2'si obez'dir. Beslenme alışkanlıklarına göre kadınların %54,7'si ve erkeklerin %53,8'si iki ana öğün şeklinde beslenmektedir. Kadınların %56,1'i ve erkeklerin %46,3'ü ana öğün atlama nedeni olarak ise zaman yetersizliğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between nutrition knowledge levels and mindful eating among academicians. Materials and Methods: This analytical cross-sectional study was conducted between October and December 2024 among academicians working at the Faculty of Health Sciences, Faculty of Medicine, and Faculty of Nursing of Aydın Adnan Menderes University. The study sample consisted of 278 participants. Data were collected using the Nutrition Knowledge Level in Weight Management Scale, the Mindful Eating Questionnaire, a dietary habits questionnaire, a sociodemographic information form, and a questionnaire including anthropometric measurements. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0 software. Results: Of the participants, 41% (n=117) were male and 59% (n=161) were female. The mean age was 37.38±8.30 years, the mean BMI was 25.01±4.58 kg/m², and the mean waist circumference was 85.56±14.10 cm. Overall, 30.9% were overweight, and 12.2% were obese. Regarding eating habits, 54.7% of women and 53.8% of men consumed two main meals per day. The most common reason for skipping main meals was lack of time, reported by 56.1% of women and 46.3% of men.