Sıçanlarda deneysel Parkinson modelinde östrojen reseptörü agonistlerinin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of estrogen receptor agonists in an experimental rat model of Parkinson's disease
- Tez No: 1001339
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN, PROF. DR. MÜGE KİRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Parkinson hastalığı (PH), dopaminerjik nöron kaybı ve α-sinüklein agregasyonuyla karakterize, motor ve motor dışı semptomlarla seyreden ilerleyici nörodejeneratif hastalıktır. Erkeklerde daha sık ve ağır seyretmesi, östrojenin olası nöroprotektif rolünü düşündürmüştür. Bu çalışmada, östrojen reseptör agonistlerinin (ERα, ERβ ve GPER) parakuatla oluşturulan deneysel Parkinson modelinde erkek sıçanlarda nörolojik ve gastrointestinal parametreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 47 adet erkek Sprague Dawley sıçan 5 gruba randomize edilmiştir. Kontrol grubuna intraperitoneal serum fizyolojik, PH benzeri model oluşturulmak için diğer 4 gruba; 5 günde 1, toplam 5 kez 10 mg/kg intraperitoneal parakuat uygulanmıştır. Parakuat uygulanan gruplardan birine 28 gün boyunca 1 mg/kg derialtı serum fizyolojik; diğer 3 gruba derialtı ERα(1 mg/kg), ERβ(1 mg/kg) ve GPER(250 µg/kg) agonistleri uygulanmıştır. Deney sonunda motor performans rotarod ve kavrama gücü testiyle; anksiyete ve keşif davranışları açık alan ve delikli levha testleriyle; bilişsel fonksiyonlar yeni obje tanıma ve pasif sakınma testiyle değerlendirilmiştir. Gastrointestinal motilite bağırsak transit indeksiyle analiz edilmiştir. Prefrontal korteks, hipotalamus, striatum ve kolon dokularından biyokimyasal ölçümlerle Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör, α-sinüklein, dopamin, malondialdehit ve glutatyon seviyeleri ölçülmüştür. İstatistiksel analizler GraphPad Prism 9 programıyla yapılmış ve p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Parakuat uygulaması gastrointestinal motilitede azalma ve vücut ağırlığında düşüşe yol açmıştır(p<0.05). ERα ve GPER agonistlerinin uygulanmasıyla bu parametreler ne kontrol grubuyla ne de Parkinson grubuyla farklılık göstermemiştir. Rotarod testinde parakuat uygulamasıyla azalan düşme hızı ve düşme süresi(p<0.05), tüm agonist uygulamalarıyla artış göstermiştir (p<0.05; p<0.01; p<0.001). Açık alan testinde burun sokma(p<0.001) ve donma davranışı(p<0.01) PH grubunda bozulurken, östrojen reseptör agonistleri uygulanan gruplarda anlamlı olarak düzelmiştir (p<0.05; p<0.01; p<0.001). Pasif sakınma testinde karanlık alana geçme süresi parakuatla azalırken(p<0.05), agonist tedavileriyle uzamıştır (p<0.05; p<0.001). Striatumda parakuat uygulamasıyla artan α-sinüklein düzeyleri(p<0.05) agonistlerle ne kontrol ne de Parkinson grubuna göre anlamlı fark göstermemiştir. Sonuç: Parakuatla oluşturulan Parkinson modelinde seçici östrojen reseptör agonistleri motor, bilişsel ve gastrointestinal bozulmalara farklı etkiler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Parkinson's disease is progressive neurodegenerative disorder presenting with both motor and non-motor symptoms. Higher prevalence and more severe course in males suggest neuroprotective role of estrogen. This study evaluated effects of ERα, ERβ, and GPER agonists on neurological and gastrointestinal parameters in male rats with paraquat-induced Parkinsonism. Materials and Methods: Forty-seven male Sprague Dawley rats randomized into five groups. Control group received intraperitoneal saline, while other four received intraperitoneal paraquat (10 mg/kg) every five days for five doses to induce a Parkinson-like model. Among paraquat-treated groups, one received subcutaneous saline (1 mg/kg), and the others received ERα (1 mg/kg), ERβ (1 mg/kg), or GPER (250 µg/kg) agonists subcutaneously for 28 days. Motor performance assessed by rotarod and grip strength tests; anxiety-like and exploratory behaviors by open field and hole-board tests; and cognitive functions by novel object recognition and passive avoidance tests. Gastrointestinal motility evaluated using intestinal transit index. Brain-derived neurotrophic factor, α-synuclein, dopamine, malondialdehyde, and glutathione levels measured in the prefrontal cortex, hypothalamus, striatum, and colon. Statistical analysis performed using GraphPad Prism, with p<0.05 considered significant. Results: Paraquat administration reduced gastrointestinal motility and body weight (p<0.05). ERα and GPER treatment restored these to levels that did not differ significantly from either the control or Parkinson groups. Paraquat-induced reductions in rotarod fall speed and latency (p<0.05) significantly improved by all agonists (p<0.05–0.001). Nose-poking (p<0.001) and freezing behavior (p<0.01) impaired by paraquat and significantly improved by estrogen receptor agonists (p<0.05–0.001). In passive avoidance test, latency to enter the dark compartment decreased with paraquat (p<0.05) and increased with agonist treatment (p<0.05–0.001). Elevated striatal α-synuclein levels induced by paraquat (p<0.05) showed no significant difference from control or Parkinson groups following agonist treatment. Conclusion: In a paraquat-induced Parkinsonism, selective estrogen receptor agonists exert differential effects on motor, cognitive, and gastrointestinal impairments.