Metaphysical and explanatory implications of aristotle's elements inon generation and corruption
Aristoteles'in elementlerinin oluş ve bozuluş'daki metafiziksel ve açıklayıcı çıkarımları
- Tez No: 964659
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. Mİ-KYOUNG LEE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Colorado at Boulder
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Tezimde, Aristoteles'in elementlerini, Oluş ve Bozuluş üzerine ikinci kitabında sunduğu şekliyle yorumlamakta ve bunları doğal dünyadaki en temel açıklayıcı ilkelerin bir açıklamasını oluşturmak için kullanmaktayım. Benim yorumum, Aristoteles'in geleneksel ve revizyonist yorumları arasında, özellikle de bu tür yorumların asal madde tartışmasında bulunduğu gibi, bir ara yoldur. Benim Aristoteles yorumuma göre, onun basit cisimleri - toprak, hava, ateş ve su - açıklayıcı temel ilkeler değildir; bunun nedeni, her birinin belirli bir türden biçim ve madde olarak daha fazla analiz edilebilmesidir. Çağdaş literatürde büyük ölçüde göz ardı edilmiş olsa da Aristoteles'in elementler açıklaması, Aristoteles'in doğal dünya açıklamasını anlamada önemli bir ilk adımdır, çünkü Aristoteles'in açıklayıcı olarak ilkel kabul ettiği şey türlerini dikkate almamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In my dissertation, I provide an interpretation of Aristotle's elements, as he presents them in the second book of On Generation and Corruption and uses them to build up an account of the most basic explanatory principles in the natural world. My interpretation is an intermediate between traditional and revisionary interpretations of Aristotle, especially as such interpretations are found in the prime matter debate. On my interpretation of Aristotle, his simple bodies – earth, air, fire, and water – are not explanatorily basic principles; this is because each of them may be further analyzed into form and matter of a particular kind. The account of Aristotle's elements, while largely ignored in the contemporary literature, is an important first step in understanding Aristotle's account of the natural world, for it allows us to consider to the kinds of things that Aristotle takes as explanatorily primitive.