Kronik nonspesifik bel ağrısında ayak-ayak bileği karakteristiklerinin postural kontrol, psikososyal durum ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of foot-ankle characteristics with postural control, psychosocial status and quality of life in chronic nonspecific low back pain
- Tez No: 964660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER KARARTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bel ağrısı tüm dünyada yaygın olarak görülen bir halk sağlığı sorunudur. Fraktür, radikülopati, inflamasyon gibi spesifik nedenlerden kaynaklanmayan bel ağrısı, nonspesifik bel ağrısı (NSBA) olarak tanımlanmaktadır. NSBA 3 ay ve daha fazla sürmesi durumunda kronik NSBA (KNSBA) olarak isimlendirilmektedir. KNSBA, sedanter yaşam biçimi, biyomekaniksel malalignment, lumbopelvik motor kontrolden sorumlu kaslardaki aktivasyon kayıpları gibi sebeplerle görülebilir. Ayak-ayak bileği distal bir komponent olmasına karşın şok absorbsiyonu sağlaması, mobil-adaptif bir eklem yüzeyi oluşturması, ayak-ayak bileği denge stratejisini oluşturması, üst eklemlere binen sekonder travmaları minimize etmesi ve kinetik zincir açısından diz, kalça, lumbopelvik bölge gibi yapıların biyomekaniksel düzgünlük açısından optimal düzeylerde görevlerini yapmalarına yardımcı olan önemli bir yapıdır. Literatür incelendiğinde KNSBA olan hastalarda ayak-ayak bileği karakteristiklerinin detaylı olarak incelenmesinin yetersiz olduğu, mevcut olan çalışmaların da çoğunlukla klinik ölçümlerin fiziksel parametreleri ile ilgilendiği saptanmıştır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı KNSBA olan hastalarda ayak-ayak bileği karakteristiklerinin postural kontrol, psikososyal durum ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışma sonucunda; gözler açık pozisyonda sol dorsifleksiyon kas kuvvetinin artması tüm ölçümlerde (MLSI, APSI, OSI) postural kontroldeki iyileşme ile ilişkili bulunurken, gözler kapalı pozisyonda sağ plantar fleksiyon kas kuvvetinin artması anteroposterior stabilitedeki iyileşme ile ilişkili bulundu. Sol inversiyon kas kuvvetindeki artışın sol tek bacak denge testi açısından denge skorlarındaki iyileşme ile ilişkili olduğu bulundu. Sol dorsifleksiyon kas kuvvetindeki artışın kinezyofobi skorlarındaki iyileşme ile ilişkili olduğu bulundu. Gözler açık pozisyonda sol dorsifleksiyon eklem hareket açıklığı değerlerindeki artış, mediolateral stabilitedeki artışla ilişkili bulunurken,“sol eversiyon eklem hareket açıklığı değerlerindeki artış anteroposterior stabilite ve genel stabilite açısından postural kontroldeki iyileşme ile ilişkili bulundu. Gözler kapalı pozisyonda ”sol dorsifleksiyon eklem hareket açıklığı değerlerindeki artış anteroposterior stabilite ve genel stabilite açısından postural kontroldeki iyileşme ile ilişkili bulundu. Sol plantar fleksiyon eklem hareket açıklığı değerlerindeki artışın kinezyofobi skorlarındaki iyileşme ile ilişkili olduğu bulundu. Sol plantar basınç algısındaki artış gözler açık pozisyonda tüm yönlerde postural kontroldeki iyileşme ile ilişkili bulunurken, gözler kapalı pozisyonda anteroposterior salınımlar ve genel stabilite indeksinde iyileşme ile ilişkili bulundu. Sol ayak-ayak bileği propriosepsiyonundaki artışın tek bacak denge testi değişkeni açısından denge parametresindeki iyileşme ile ilişkili olduğu bulundu. Çalışma sonuçlarımızın KNSBA olan kişilerde ayak-ayak bileği odaklı rehabilitasyon programlarının etkinliğini araştıracak ilerideki longitudinal çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Low back pain (LBP) is a common public health problem worldwide. LBP that is not caused by specific causes such as fracture, radiculopathy or inflammation is defined as nonspecific low back pain (NSLBP). When NSLBP persists for 3 months or more, it is called chronic NSBP (CNSLBP). NSLBP can be caused by sedentary lifestyle, biomechanical malalignment, loss of activation in the muscles responsible for lumbopelvic motor control. Although the foot-ankle is a distal component, it is an important structure that provides shock absorption, creates a mobile-adaptive joint surface, creates the foot-ankle balance strategy, minimizes secondary trauma to the upper joints and helps structures such as the knee, hip and lumbopelvic region to perform their functions at optimal levels in terms of biomechanical smoothness in terms of kinetic chain. When the literature was examined, it was found that the detailed examination of foot-ankle characteristics in patients with CNSLBP was insufficient, and the existing studies were mostly concerned with the physical parameters of clinical measurements. In this context, the aim of our study was to examine the relationship between foot-ankle characteristics and postural control, psychosocial status and quality of life in patients with CNSLBP. As a result of the study, an increase in left dorsiflexion muscle strength in the eyes open position was associated with improvement in postural control in all measurements (MLSI, APSI, OSI), while an increase in right plantar flexion muscle strength in the eyes closed position was associated with improvement in anteroposterior stability. The increase in left inversion muscle strength was found to be associated with improvement in balance scores in terms of left single leg balance test. The increase in left dorsiflexion muscle strength was found to be associated with improvement in kinesiophobia scores. In the eyes open position, increase in left dorsiflexion range of motion values was associated with an increase in mediolateral stability, while increase in left eversion range of motion values was associated with improvement in postural control in terms of anteroposterior stability and overall stability. In eyes closed position, increase in left dorsiflexion range of motion values was associated with improvement in postural control in terms of anteroposterior stability and overall stability. The increase in left plantar flexion range of motion values was found to be associated with improvement in kinesiophobia scores. Increase in left plantar pressure perception was found to be associated with improvement in postural control in all directions in the eyes open position, whereas it was found to be associated with improvement in anteroposterior oscillations and overall stability index in the eyes closed position. The increase in left foot-ankle proprioception was found to be associated with improvement in the balance parameter in terms of the single leg balance test variable. It is thought that our study results will form the basis for future longitudinal studies to investigate the effectiveness of foot-ankle focused rehabilitation programmes in people with CNSLBP.