Akut pankreatitli hastalarda Onkostatin M proteini, Resistin ve Resistin benzeri molekül beta (RELM-β,) düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of Oncostatin M protein, Resistin, and Resistin-like molecule beta (RELM-β,) levels in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 964672
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akut pankreatit, pankreasın enflamatuvar bir hastalığı olup hafif ödemden çoklu organ yetmezliğine kadar değişen klinik tablolarla seyreden ve yüksek morbidite ile mortaliteye neden olabilen ciddi bir klinik durumdur. Erken dönemde hastalık şiddetini öngörmek, uygun tedavi stratejisinin belirlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, inflamatuar süreçleri yansıtan biyobelirteçlerin belirlenmesi, tanı ve prognoz açısından önemli katkılar sağlayabilir. Bu çalışma, akut pankreatit tanısı almış hastalarda daha önce değerlendirilmeyen Onkostatin M (OSM), Resistin, Resistin-benzeri molekül-β (RELM-β) ve İnterlökin-6 (IL-6) düzeylerini, sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak analiz etmeyi; bu biyobelirteçlerin hastalık şiddetini ve prognozunu öngörmedeki potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 34 akut pankreatitli hasta ve 31 sağlıklı gönüllü dâhil edilmiştir. Serum örnekleri, hastaların başvuru (1. gün), 48. saat ve taburculuk öncesi dönemlerinde toplanmış; tüm örneklerde OSM, Resistin, RELM-β ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Hastalık şiddeti, Balthazar sınıflaması ve Ranson skorlarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an inflammatory disease of the pancreas that presents with clinical manifestations ranging from mild edema to multiple organ failure and can lead to high morbidity and mortality. Predicting disease severity at an early stage is critically important for determining an appropriate treatment strategy. In this context, identifying biomarkers that reflect inflammatory processes may provide significant contributions in terms of diagnosis and prognosis. This study aims to analyze the levels of Oncostatin M (OSM), Resistin, Resistin-like molecule-β (RELM-β), and Interleukin-6 (IL-6)—which have not previously been evaluated in this context—in patients diagnosed with acute pancreatitis by comparing them with healthy controls, and to reveal the potential of these biomarkers in predicting disease severity and prognosis. The study included 34 patients with acute pancreatitis and 31 healthy volunteers. Serum samples were collected at admission (day 1), 48 hours, and prior to discharge. The levels of OSM, Resistin, RELM-β, and IL-6 were measured in all samples using the ELISA method. Disease severity was assessed based on the Balthazar classification and Ranson scores.