Karmaşık çok katlı ortamlarda ses öncelikli karma gerçeklik kullanılarak navigasyon performansı
Navigation performance in complex multi-story environments using audio-first mixed reality
  1. Tez No: 964674
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇAĞILTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SAFFET BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KG arayüzleri geleneksel olarak kullanıcı etkileşimi için görsel modalitelere öncelik vermiştir. Çoğu bağlamda etkili olsa da, bu yaklaşım bazı durumlarda kritik sınırlamalara yol açar. Sürekli görsel dikkat gerektiren, yüksek riskli ve bilişsel olarak zorlayıcı ortamlar buna örnektir. Bu çalışma KG'de görsel merkezli tasarıma alternatif olarak ses merkezli bir etkileşim modeli önermektedir. Böyle bir sistem, işitsel katılımı artırarak ve görsel kanalları en acil görevler için ayırarak duyusal yükü dengeler. Bu yeniden kavramsallaştırma, birçok uygulamada kullanılabilirliği, dayanıklılığı ve kapsayıcılığı artırma potansiyeline sahiptir. Örneğin görsel alanı boğmayan, durumsal farkındalık gerektiren, zamana duyarlı ilk müdahale operasyonları ve sürükleyici kültürel miras deneyimleri bu ortamlardandır. Ayrıca, önerilen çerçeveye uygun bir AG navigasyon görev yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımla 3B mekansal sesli navigasyonun etkinliği deneysel olarak değerlendirilmiştir. Sesli AG navigasyonu kullanan katılımcıların performansı, görsel AG navigasyonu, geleneksel navigasyonu ve sesli ve görsel AG'nin kombinasyonunu kullananlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar sesli AG'nin geleneksel navigasyona benzer çevresel farkındalık sağladığını göstermektedir. Ayrıca, karmaşık 3B ortamlarda görsel AG ile benzer performans sunabildiği görülmüştür. Buna ek olarak, genellikle 2B ortamlara odaklanan önceki literatürdeki bulgulara paralel olarak, 3B ortamlarda da sesli AG'de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, 3B ortamlarda navigasyon bağlamında sesli AG'nin faydaları hakkında çeşitli içgörüler sunmaktadır. Sonuçlar ayrıca bu alanda ihtiyaç duyulan bir çok araştırma için de yönlendirmeler içermektedir.
Özet (Çeviri)
MR interfaces have traditionally prioritized visual modalities as the primary conduit for user interaction. While effective in certain contexts, this visual-first approach reveals critical limitations in high-stakes, cognitively demanding environments where sustained visual attention may be impractical or counterproductive. This study challenges the dominance of visual-centric design in MR and advocates for a transformative shift toward audio-centric interaction paradigms. Accordingly, a conceptual framework for an Audio-Based Situated Analytics system is proposed. Such a system, rebalances sensory load by elevating auditory engagement and reserving visual channels for the most urgent, attention-critical tasks. This holds the potential to significantly enhance usability, resilience, and inclusivity in a range of applications. An AR navigation task software is developed by following this proposed framework. Finally, the study experimentally evaluates the effectiveness of 3D spatial navigation in an AR environment using this software. It compares the performance of participants using audio AR navigation to those using visual AR navigation, traditional navigation without aids, and a combination of audio and visual AR. The results of this study show that audio AR has the capability to maintain the environmental awareness of a user similar to that of a person who does not use any AR assistance. The results also show that audio AR is capable of having similar performance to visual AR in the navigation of complex, 3D environments. The results show similar findings for audio AR in 3D environments to those of previous literature, which were mainly focused on 2D environments. As a conclusion, this study provides several insights on the benefits of audio AR in the context of navigation of 3D environments. The results also identify several areas for future research.