Yüzen perlit yatağında farklı inkübasyon sürelerinde ex vitro köklendirilmiş aronya mikro çeliklerinin yaprak anatomisi ve klorofil kapsamındaki değişimler
Changes in leaf anatomy and chlorophyll content of chokeberry micro cuttings ex vitro rooted at different incubation durations using floating perlite bed
- Tez No: 964692
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, 'Viking' ve 'Nero' aronya çeşitlerinde mikro çeliklerin yüzen perlit yatağında farklı sürelerde inkübasyonunun (2, 3, 4, 5 ve 6 hafta), ex vitro köklenme ve eş zamanlı dış koşullara alışmasında canlılık ve köklenme, kök ve sürgün gelişmesi, yaprak anatomik özellikleri ve klorofil miktarı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu incelemeler, yüzen perlit yatağında inkübasyon sürelerinin ve serada 4 haftalık gelişme periyodunun sonunda yapılmıştır. Ayrıca bitkilerin vejetasyon sonunda gelişimleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, ex vitro köklenme oranları, inkübasyon süresi 4, 5 ve 6 hafta olan bitkilerde (%94.0-%97.2), 2 ve 3 hafta olanlara (%78.8-%89.0) göre daha yüksek bulunmuştur. Köklenmiş mikro çeliklerde mezofil ve kütikul kalınlıkları inkübasyon süresinin ilerlemesi ile birlikte önemli düzeyde artmış, epidermis hücre sayısı azalmıştır. İnkübasyon süresi 4, 5 ve 6 hafta olan bitkilerde mezofil (101.3±7.5-121.6±2.2 µm) ve kütikul (2.0±0.3-2.7±0.1 µm) kalınlıkları daha yüksek bulunmuştur. Bitkilerin sera koşullarına taşınmasından 4 hafta sonra inkübasyon süreleri arasında önemli bir farklılık olmaksızın canlılık oranları 'Viking'de ortalama %98.6 ve 'Nero'da %96.7 olmuştur. Serada bitkilerin yaprak anatomik özellikleri 4, 5 ve 6 haftalık inkübasyon sürelerinde, yüzen perlit yatağındakilere benzerdir. Ancak, klofil kapsamı serada artışını sürdürmüştür. 'Viking'de inkübasyon sürelerinin ortalaması olarak toplam klorofil miktarı yüzen perlit yatağından çıkartılan bitkilerde 0.34±0.02 mg/g ve serada 4 hafta gelişmiş bitkilerde ise 0.54±0.03 mg/g'dır. 'Nero'da bu değerler, yüzen perlit yatağında ortalama 0.31±0.02 mg/g, serada ise en yüksek 5 ve 6 haftalık inkübasyon sürelerinde sırasıyla 0.64±0.04 ve 0.72±0.04 mg/g'dır. Sonuç olarak, yüzen perlit yatağında mikro çeliklerin 2 ve 3 hafta inkübe edilmesi ex vitro köklenme ve eş zamanlı olarak dış koşullara alıştırmada yetersizdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of incubation durations on the survival and rooting percentages, root and shoot development, anatomical features and chlorophyll contents of plants in ex vitro rooting and simultaneous acclimatization of micro cuttings using floating perlite beds were investigated in 'Viking' and 'Nero' chokeberry cultivars. The examinations were carried out at the end of 2, 3, 4, 5 and 6 weeks of incubation on the floating perlite bed and after 4 weeks of development period in the greenhouse. In addition, the development of the plants at the end of vegetation was evaluated. Ex vitro rooting percentages were higher in plants with 4, 5 and 6 weeks incubation (94.0%-97.2%) than in those with 2 and 3 weeks (78.8%-89.0%). Mesophyll and cuticle thicknesses increased significantly with the advancement of incubation duration and epidermis cell number decreased. Mesophyll (101.3±7.5-121.6±2.2 µm) and cuticle (2.0±0.3-2.7±0.1 µm) thicknesses were higher in plants with 4, 5 and 6 weeks of incubation. Four weeks after transfer to greenhouse, the average survival percentages were 98.6% in the 'Viking' and 96.7% in the 'Nero', without any significant differences between incubation durations. The leaf anatomical features of plants in the greenhouse were similar to those on the floating perlite bed at 4, 5 and 6 weeks of incubation. However, chlorophyll content continued to increase in the greenhouse. In 'Viking', total chlorophyll amount as an average of incubation durations was 0.34±0.02 mg/g on the floating perlite bed, while it was 0.54±0.03 mg/g in the greenhouse. In 'Nero', these values were 0.31±0.02 mg/g as an average of incubation durations in the floating perlite bed. In greenhouse, the highest values were 0.64±0.04 mg/g and 0.72±0.04 mg/g in 5 and 6 weeks incubations, respectively. Finally, incubating micro cuttings in a floating perlite bed for 2 and 3 weeks is insufficient for ex vitro rooting and simultaneous acclimatization.