Hemiplejik hastalara bakım veren aile üyelerine uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin bakım verme yükü ve hayatın anlamı üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises applied to family members caregiving for hemiplegic patients on caregiving burden and meaning of life
  1. Tez No: 964693
  2. Yazar: FUNDA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemiplejik hastalara bakım veren aile üyelerine uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin bakım verme yükü ve hayatın anlamı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış deneysel tipte bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Temmuz 2023- Nisan 2024 tarihleri arasında iki farklı devlet hastanesinin fizik tedavi servislerinde yatan 30 girişim ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hemiplejik hastanın bakım verenleri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Hasta ve Hasta Yakını Formu', 'Cheltanham'ın Hasta Sınıflama Ölçeği', 'Bakım Verme Yükü Ölçeği' ve 'Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyodemografik özellikleri tanımlamak için sayı, yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikler açısından homojenliğini test etmek için ki kare analizi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde iki grup arasındaki fark için bağımsız t testi, iki bağımlı aşama karşılaştırılmasında ise paired t testi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan verilerde iki grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is an experimental type study conducted to determine the effect of progressive relaxation exercises applied to family members caring for hemiplegic patients on caregiving burden and meaning of life. Materials and Methods: The sample of the study consisted of caregivers of a total of 60 hemiplegic patients, 30 intervention and 30 control groups, who were hospitalized in the physical therapy services of two different state hospitals between July 2023 and April 2024. 'Patient and Relative Form', 'Cheltanham's Patient Classification Scale', 'Burden of Caregiving Scale' and 'Meaning and Purpose of Life Scale' were used to collect the data. In the analysis of the data, number, percentage distribution and descriptive statistics were used to describe sociodemographic characteristics. Chi-square analysis was applied to test homogeneity in terms of descriptive characteristics. Independent t test was applied for the difference between two groups in normally distributed data, and paired t test was applied for the comparison of two dependent stages. For non-normally distributed data, the Mann Whitney U test and Wilcoxon test were applied for the difference between two groups.