Karaman gödet barajının yıkılması durumunda optimal taşkın etkilerinin araştırılması
Investigation of optimal flood impacts in case of karaman gödet dam failure
- Tez No: 964709
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇARBAŞ, DR. AKIN DUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir doğal afet türü olan taşkın, özellikle yağış rejiminin düzensiz olduğu ve bol yağış alan bölgelerde daha sık görülmektedir. Taşkınların aniden meydana gelmesi, taşkın sırasında herhangi bir önlem alınmasını imkânsız kıldığından, taşkın oluşmadan önce gerekli önlemlerin alınması taşkın sonucunda oluşacak zararları azaltabileceği gibi taşkın kaynaklı olumsuz sonuçları tamamen de önleyebileceğinden olası taşkınlara karşı alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması önem taşımaktadır. Tez çalışmasında Karaman il merkezinde bulunan ve sulama amaçlı kullanılan Gödet Barajının olası yıkılması durumunda, baraj rezervuarındaki suyun yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine verebileceği zarar araştırılmıştır. Baraj mansabında bulunan dere yatağında ölçümler yapılarak dere yatağının 60 adet en kesiti çıkarılmıştır. Barajın yıkılması durumunda meydana gelecek taşkın pik debisinin belirlenmesi amacıyla Ateş Böceği Algoritması (ABA) kullanılarak baraj yüksekliği ve baraj gerisindeki su hacmini temel alan yeni bir optimal pik debi formülü üretilmiştir. Üretilen bu formülün determinasyon katsayısı (R²) değeri 0.8721 ve kök ortalama kare hatası (RMSE) ise 4281.5 olarak hesaplanmış ve literatürde daha önceden üretilmiş formüllerden daha yüksek R² ve daha düşük RMSE değerine sahiptir. Bu değerler, kurulan modelin yüksek doğrulukta çalıştığını ve yapılan taşkın simülasyonlarının güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. ABA ile elde edilen formül kullanılarak Gödet barajının maksimum yıkılma debisinin 40,433 m³/s olarak bulunmuştur. Bu tez çalışması sonucunda, Gödet Barajının yıkılması durumunda, başta yerleşim yerleri ve tarım arazileri olmak üzere bölgedeki pek çok alanın ciddi taşkın riski altında olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, taşkın öncesinde alınabilecek yapısal ve yapısal olmayan önlemler için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Floods, a type of natural disaster, occur more frequently in regions with irregular rainfall patterns and high precipitation levels. Since floods often develop suddenly, it becomes impossible to take any protective measures during the event. Therefore, implementing necessary precautions before a flood occurs is crucial to minimize potential damage and, in some cases, to completely prevent the adverse consequences of floods. For this reason, identifying and applying preventive measures against possible floods is of great importance. In this thesis study, the potential damage that could be caused by the failure of the Gödet Dam, located in the city center of Karaman and used for irrigation purposes, to residential areas and agricultural lands has been investigated. A total of 60 cross-sections of the downstream riverbed were obtained through field measurements. In order to determine the peak flood discharge that would occur in the event of dam failure, a new optimal peak discharge formula was developed using the Firefly Algorithm (FA), based on dam height and the water volume behind the dam. The developed formula has a coefficient of determination (R²) value of 0.8721 and a root mean square error (RMSE) of 4281.5, which are higher and lower, respectively, than those of previously developed formulas in the literature. These values demonstrate that the developed model operates with high accuracy and that the conducted flood simulations are reliable. Using the formula obtained with FA, the maximum breach discharge of the Gödet Dam was calculated as 40,433 m³/s. As a result of this thesis study, it was determined that, in the event of the Gödet Dam's failure, many areas in the region, particularly residential areas and agricultural lands, are under significant flood risk. In light of the findings, structural and non-structural flood mitigation measures that can be implemented before the occurrence of a flood have been proposed.