Ankara ili Sincan ilçesi Ankara Çayı'nın HEC-RAS yazılımı ile taşkın modellemesi
Flood modeling of the Ankara river in the Sincan district of Ankara province using HEC-RAS software
- Tez No: 964708
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde iklim değişikliğinin etkileriyle birlikte, özellikle hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme, hatalı arazi kullanımı ve akarsu yataklarına yapılan müdahaleler taşkın riskini ciddi ölçüde artırmaktadır. Türkiye'de, depremden sonra en fazla can ve mal kaybına yol açan doğal afetlerin başında taşkınlar gelmektedir. Bu durum, taşkın risklerinin bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi ve olası afetlere karşı önceden önlem alınmasının gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Ankara İli Sincan İlçesi'nden geçen Ankara Çayı'nın belirli bir kesimindeki taşkın riski detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle bölgeye ait 1/1000 ölçekli hâlihazır haritalar ile arazi kullanım verileri temin edilmiştir. AutoCAD Civil 3D programı kullanılarak dere yatağı ve çevresine ait topografik veriler sayısallaştırılmış, enkesitler oluşturularak hidrolik modelleme için gerekli altyapı verileri hazırlanmıştır. Ardından, HEC-RAS yazılımı aracılığıyla Q100 ve Q500 taşkın debileri kullanılarak 1 boyutlu taşkın analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda taşkın yayılım haritaları oluşturulmuş ve her bir taşkın senaryosuna göre risk altında kalabilecek alanlar belirlenmiştir. Elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda, Ankara Çayı çevresinde taşkın riskini azaltmaya yönelik alınabilecek mühendislik önlemleri değerlendirilmiş; bu önlemlerin uygulanması durumunda oluşabilecek etkiler ve risk azalımı tespit edilmiştir. Çalışma, taşkın yönetimi kapsamında hidrolik modelleme ve coğrafi bilgi sistemlerinin, taşkın risklerinin belirlenmesinde ve alınacak önlemlerin planlanmasında etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the effects of climate change, coupled with rapid population growth, unplanned urbanization, improper land use, and interventions in riverbeds, significantly increase the risk of flooding. In Turkey, floods rank second only to earthquakes in terms of causing the greatest loss of life and property. This reality highlights the necessity of analyzing flood risks through scientific methods and taking preventive measures. In this study, the flood risk of a specific section of the Ankara River passing through the Sincan District of Ankara Province has been examined in detail. Within the scope of the research, 1/1000 scale base maps and land use data of the region were obtained. Using AutoCAD Civil 3D software, topographic data of the stream bed and its surroundings were digitized, and cross-sections were created to prepare the necessary data for hydraulic modeling. Subsequently, one-dimensional flood analyses were carried out using Q100 and Q500 flood discharges with the HEC-RAS software. As a result of these analyses, flood inundation maps were generated, and the areas that could be affected by each flood scenario were identified. Based on the analysis results, possible engineering measures to reduce the flood risk around the Ankara River were evaluated, and the potential outcomes of implementing these measures were determined. This study demonstrates that the integration of hydraulic modeling and geographic information systems is an effective method for identifying flood risks and planning appropriate mitigation strategies.