Dijital kontrollü çıkışa sahip yüksek verimli DC DC dönüştürücünün tasarımı
Design of High efficiency DC DC converter wih digitally controlled output
  1. Tez No: 964729
  2. Yazar: HAMZA BIN SHAFIQUE
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. ZAFER DOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektronik sistemlerde güç iletim ağı (GİA), özellikle batarya ile çalışan cihazlarda verimli güç yönetiminin sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Elektronik sistemlerin boyutları küçülmeye devam ettikçe, GİA'ların boyutunu performanstan ödün vermeden küçültme ihtiyacı artmaktadır. Bu da değişken giriş ve çıkış aralıklarıyla çalışabilen son derece verimli DC regülatörlerinin geliştirilmesini gerektirir. DC regülatörleri, dijital elektronik sistemlerdeki GİA'ları için hayati bir bileşendir ve tasarımları, sürekli zorluklar ve yenilik fırsatları nedeniyle popüler bir araştırma alanıdır. Bu araştırma, trafo kullanmadan yüksek voltaj düşürme oranları gerektiren yüksek verimli uygulamalar için özel olarak tasarlanmış yeni bir yüksek voltajlı, yüksek kazançlı DC-DC regülatörünü içermektedir. Tasarlanan DCDC dönüştürücüde, Verimlilik, Değişken Giriş, Optimizasyonlu Devre Tasarımı ve Çıkış Aralığı, Yüksek Frekanslı Denetleyicilerin Kullanımı ve Çıkış Dalgalanmalarının Azaltılması ele alınan anahtar parametrelerdir. Tasarımı geliştirmek için, dönüştürücünün çıkışı dijital olarak kontrol edilmektedir. Tasarım sürecinde, MATLAB ortamında PID ve bulanık mantık denetleyici ve nötrosofik bulanık mantık denetleyici (NFLC) kontrol stratejileri kullanılarak önerilen dönüştürücünün testleri gerçekleştirilmiştir. Bu testlerde NFLC diğer kontrolcülere göre daha yüksek başarılar göstermiştir. Tasarımın gerçek dünya testlerini yapmak amacıyla tasarlana devrenin LTSpice modeli oluşturulmuştur. LTSpice'te yapılan simülasyon ve testler, önerilen dönüştürücünün pratik uygulamasını doğrulamaktadır. Tasarlanan dönüştürücünün uygulamaları, yüksek hızlı dijital devreler gibi güç dağıtım ağları, aviyonik sistemler, endüstriyel kontrol sistemleri ve telekom/laboratuvar güç kaynakları gibi çeşitli alanlara yayılmaktadır. Nihai tasarım, yüksek verimlilik, ihmal edilebilir çıkış dalgalanması ve ölçeklenebilirlik sağlayarak, hassas elektronik uygulamalar için güvenilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In electronic systems, the power transmission network (PTN) plays a critical role in ensuring efficient power management, particularly in battery-powered devices. As electronic systems continue to shrink in size, the need to reduce the size of PTNs without sacrificing performance increases. This necessitates the development of highly efficient DC regulators capable of operating with variable input and output ranges. DC regulators are a vital component of PTNs in digital electronic systems, and their design is a popular area of research due to the ongoing challenges and opportunities for innovation. This research involves a novel high-voltage, high-gain DC-DC regulator specifically designed for high-efficiency applications requiring high-voltage step-down ratios without the use of transformers. Key parameters addressed in the designed DC-DC converter include efficiency, variable input, optimized circuit design and output range, the use of high-frequency controllers, and the reduction of output ripple. To improve the design, the converter's output is digitally controlled. During the design process, the proposed converter was tested in MATLAB using PID, fuzzy logic controller, and neutrosophic fuzzy logic controller (NFLC) control strategies. In these tests, NFLC outperformed other controllers. An LTSpice model of the designed circuit was created to conduct real-world testing of the design. Simulations and tests conducted in LTSpice validated the practical application of the proposed converter. The designed converter's applications span a variety of areas, including high-speed digital circuits, power distribution networks, avionics systems, industrial control systems, and telecom/laboratory power supplies. The final design provides a reliable solution for sensitive electronic applications by providing high efficiency, negligible output ripple, and scalability.