Assessment of heavy metal pollution of solvay park soils in krakow, poland
Polonya, krakow'daki solvay parki topraklarinda ağir metal kirliliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 964728
  2. Yazar: HASSAN ESMAEILI GISAVANDANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAł GąSİOREK, PROF. DR. ORHAN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, eski bir soda fabrikasının yakınında bulunan kentsel bir yeşil alan olan Polonya'nın Krakow kentindeki Solvay Parkı'ndaki ağır metal kirliliğini (Cd, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn) değerlendirmiştir. 51 farklı noktadan toprak örnekleri toplanmış ve ağır metal içeriği, çeşitli kirlilik endeksleri (örn. EF, Igeo, PINemerow) kullanılarak ICP-OES spektroskopisi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, en yüksek konsantrasyonların parkın merkezi bölgesinde olduğunu göstermiş ve bu durum yoğun trafik, otopark ve yerleşim alanlarıyla ilişkilendirilmiştir. En şiddetli kirliliği kadmiyum göstermiş olup, bu durum önemli çevresel ve sağlık riskleri oluşturmaktadır. Toprak organik karbonunun (SOC), özellikle Cd ve Zn olmak üzere ağır metalleri hareketsiz hale getirmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Çalışma, antropojenik faaliyetlerin (trafik, endüstriyel deşarj, tarihsel kirlilik) ana kaynaklar olduğunu doğrulamıştır. Sonuç olarak, araştırma kentsel toprak kirliliği yönetiminin önemini ve riskleri azaltmak için iyileştirme önlemlerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalar, azaltma stratejilerinin ve bunların uzun vadeli etkinliklerinin değerlendirilmesine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study assessed heavy metal pollution (Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, and Zn) in Solvay Park, Krakow, Poland, an urban green space near a former soda factory. Soil samples were collected from 51 locations, and heavy metal content was analyzed by ICP-OES spectroscopy using various pollution indices (e.g. EF, Igeo, PINemerow). Results showed the highest concentrations in the park's central area, linked to high traffic, parking, and residential zones. Cadmium exhibited the most severe pollution, posing significant environmental and health risks. Soil organic carbon (SOC) can help immobilize haevy metals, especially Cd and Zn. The study confirmed that anthropogenic activities (traffic, industrial discharge, historical pollution) were the main sources. In conclusion, the research emphasizes the importance of urban soil pollution management and the need for remediation measures to mitigate risks. Future studies should focus on evaluating mitigation strategies and their long-term effectiveness.