Cam elyaf takviyeli PPS (polifenilen sülfid) termoplastik kompozit malzemenin su armatürü iç gövde üretiminde alternatif malzeme olarak kullanılabilirliğinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the usability of glass fiber reinforced polyphenylene sulfide (PPS) thermoplastic composite material as an alternative material in the production of inner bodies for water fittings
  1. Tez No: 964730
  2. Yazar: BURAK BEYAZIT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Su armatürleri, sıhhi tesisat sistemlerinde suyun kontrolünü ve yönlendirilmesini sağlayan temel bileşenler olup, işlevsellik ve estetik açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasında, iç gövde üretiminde yaygın olarak kullanılan pirinç malzeme yerine cam elyaf takviyeli Polifenilen Sülfid (PPS-GF) termoplastik kompozit malzemenin alternatif olarak kullanılabilirliği deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, PPS-GF'nin yüksek sıcaklık dayanımı, kimyasal direnç, boyutsal kararlılık ve mekanik özellikleri değerlendirilmiş; enjeksiyon yöntemiyle üretilen iç gövde prototipleri, pirinç parçalar ile üretim süreci, performans testleri (mekanik, korozyon, akış) ve maliyet analizi bakımından karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, cam elyaf takviyeli PPS kompozitlerin özellikle hafiflik, korozyon direnci, üretim kolaylığı ve çevresel faydalar açısından önemli avantajlar sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, su armatürü sektöründe geleneksel metallere alternatif termoplastik kompozit malzeme kullanımına bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Faucets are essential components in plumbing systems, providing control and direction of water flow, and they play a significant role in both functionality and aesthetics. In this thesis, the feasibility of using glass fiber reinforced Polyphenylene Sulfide (PPS-GF) thermoplastic composite as an alternative to the traditionally used brass material in the production of faucet inner bodies has been experimentally investigated. Within the scope of the study, the high thermal resistance, chemical resistance, dimensional stability, and mechanical properties of PPS-GF were evaluated. Inner body prototypes produced by the injection molding method were compared with brass counterparts in terms of production process, performance tests (mechanical, corrosion, and flow), and cost analysis. The findings revealed that glass fiber reinforced PPS composites offer significant advantages, particularly in terms of lightness, corrosion resistance, ease of production, and environmental benefits. In this respect, the study provides a scientific contribution to the use of thermoplastic composites as an alternative material to conventional metals in the faucet industry.