İnsansız hava araçlarının gölet yapım aşamalarındaki kullanımı
Use of unmanned aerial vehicles in pond production stages
  1. Tez No: 964733
  2. Yazar: KUBİLAY KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde İnsansız Hava Araçları hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanlardan birisi de tarımsal sulama yöntemleri ve gölet yapımlarıdır. Tarımsal sulama yönteminin nasıl yapılacağı boruların geçirileceği yerlerin belirlenmesi ve göletin yerinin nereye yapılabileceği işlerinde İnsansız Hava Aracına önemli ölçüde ihtiyaç vardır. Çünkü yapılacak bu yerler büyük alanlar kapsadığı için CORS sistemlerinden farklı olarak kısa bir süre de yapılacaktır. Ayrıca drone ile koordinat elde edilmesi çok daha hızlı ve çok daha hassas olacaktır. Projenin sonunda köylü tarlasını daha elverişli sulayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, Unmanned Aerial Vehicles have started to be used in almost every field. One of these fields is agricultural irrigation methods and pond construction. There is a significant need for Unmanned Aerial Vehicles in how to do agricultural irrigation methods, determining where pipes will be passed and where the pond will be located. Because these places to be built cover large areas, unlike CORS systems, they will be done in a short time. In addition, obtaining coordinates with drones will be much faster and more precise. At the end of the project, the villager will irrigate his field more conveniently.