Rat karaciğerinde mikroplastik tespiti için yöntem standardizasyonu
Method standardization for microplastic detection in rat liver
  1. Tez No: 964732
  2. Yazar: YUNUS EMRE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, biyolojik dokularda mikroplastik (MP) tespitine yönelik kullanılabilecek sindirim yöntemlerinin değerlendirilmesi ve uygun protokolün standardize edilmesi amaçlanmıştır. Rat karaciğer dokusu model olarak kullanılmış ve farklı kimyasal reaktifler (KOH, NaOCl, H2O2, Fenton reaktifi) ile sindirim protokolleri karşılaştırılmıştır. Her bir protokol, doku çözünürlüğü, reaksiyon güvenliği, mikroplastik bütünlüğünün korunması, geri kazanım oranı ve kontaminasyon önlemleri kriter alınarak sistematik biçimde değerlendirilmiştir. NaOCl ve Fenton reaktifi ile yapılan sindirimler; düşük çözünme verimliliği, reaksiyon stabilitesizliği ve deneysel güvenlik sorunları nedeniyle yetersiz bulunmuş ve çalışmadan çıkarılmıştır. H2O2 ve KOH çözeltileri tek başlarına uygulandığında ise yalnızca kısmi çözünme sağlanabilmiş, ancak tortu oluşumu ve partikül kaybı gibi sorunlar nedeniyle optimal sonuçlara ulaşılamamıştır. Bu bulgular doğrultusunda, %10 KOH ve %30 H2O2 çözeltilerinin belirli oranlarda kombine edildiği Revize Protokol 6 geliştirilmiş ve sistematik olarak test edilmiştir. Bu protokol, 40 °C sıcaklıkta ve 600 rpm çalkalama hızında 24 saat inkübasyon ile uygulanmıştır. Revize Protokol 6 ile gerçekleştirilen sindirim işlemleri sonucunda, karaciğer dokusu tamamen çözünmüş, filtrasyon sonrası elde edilen PS-MP partiküllerinde morfolojik deformasyon izlenmemiştir. Geri kazanım oranı %100 olarak belirlenmiş; spektroskopik analizlerde (IR ve Raman) partikül kimyasal bütünlüğünün korunduğu doğrulanmıştır. Ayrıca bu protokol ile yapılan verifikasyon çalışmalarında sindirim verimliliği %95–100 arasında değişmiş, varyasyon katsayısı %1,69 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Revize Protokol 6 hem teknik etkinlik hem de analitik güvenilirlik açısından üstünlük göstermiştir. Bu protokolün, biyolojik dokularda mikroplastik analizinde referans yöntem olarak kullanılabileceği ve özellikle toksikoloji, çevre sağlığı ve biyokimya alanlarındaki araştırmalara katkı sunabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate digestion methods that can be used to detect microplastics (MP) in biological tissues, and to standardise the most appropriate protocol. Rat liver tissue was used as a model and digestion protocols involving various chemical reagents (KOH, NaOCl, H2O2 and Fenton reagent) were compared. Each protocol was evaluated based on criteria such as tissue solubility, reaction safety, microplastic integrity preservation, recovery rate and contamination prevention measures. Digestions performed using NaOCl and the Fenton reagent were excluded from the study due to low solubility efficiency, reaction instability and safety concerns during the experiment. When H2O2 and KOH solutions were applied alone, only partial dissolution was achieved; however, optimal results could not be obtained due to issues such as sediment formation and particle loss. Based on these findings, Revised Protocol 6 was developed by combining 10% KOH and 30% H2O2solutions in specific ratios, which were then systematically tested. This protocol was applied at a shaking speed of 600 rpm and an incubation temperature of 40°C for 24 hours. Following digestion with Revised Protocol 6, the liver tissue was completely dissolved, and no morphological deformation was observed in the PS-MP particles obtained after filtration. The recovery rate was found to be 100%, and spectroscopic analyses (IR and Raman) confirmed that the particles' chemical integrity was intact. Additionally, verification studies conducted using this protocol revealed that digestion efficiency ranged from 95 to 100%, with a calculated coefficient of variation of 1.69%. In conclusion, Revised Protocol 6 demonstrated superiority in terms of technical effectiveness and analytical reliability. This protocol can therefore be used as a reference method in the analysis of microplastics in biological tissues, contributing to research in toxicology, environmental health and biochemistry.