Analysis of annual temperature changes between forest and meadow soils of the pieniny national park, poland
Polonya'daki pieniny milli parkı'nın orman ve çayır toprakları arasındaki yıllık sıcaklık değişimlerinin analizi
- Tez No: 964758
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMASZ ZALESKI, PROF. DR. ORHAN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Topoğrafya ve arazi örtüsü, ekolojik süreçleri kontrol etmek için dikkate alınması gereken önemli parametreler olan toprak termal koşullarını önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmanın amacı, çayır ve ormanlık alanlar olmak üzere iki arazi kullanım sistemi arasındaki etkileşimleri değerlendirmektir. Çalışma, Güney Polonya'daki Karpat Dağları Sistemi'ndeki Pieniny Milli Parkı koruma alanındaki ölçüm istasyonunda 2021 ve 2024 yılları arasında toplanan hava ve toprak sıcaklığı verilerine dayanmaktadır. Toprak profilinin belirli derinliklerinde ortalama günlük, aylık, mevsimsel ve yıllık hava ve toprak sıcaklığının hesaplanmasını içermektedir. Hava sıcaklığı ile toprak sıcaklığı arasındaki bağlantıyı kurmak için aylık ortalama değerler kullanılmıştır. Tüm topraklar arasında en düşük sıcaklık Şubat ayında, en düşük ve en yüksek sıcaklık ise Temmuz ayında görülmüştür. Ayrıca, toprak sıcaklığında önemli mevsimsel farklılıklar gözlenmiştir. Toprak sıcaklığında sonbahardan yaza keskin bir artış, ardından ilkbahar ve kış aylarında düşüş görülmüştür. Ayrıca, tüm topraklarda, hava sıcaklığının düşmesine rağmen, daha derin toprak katmanlarında toprak sıcaklığı artmış, böylece toprak, yüzey katmanlarında güneş radyasyonuyla gelen ısı miktarını daha hızlı emmiştir.
Özet (Çeviri)
Topography and land cover significantly affect soil thermal conditions, which are important parameters to consider to control ecological processes. The purpose of this study is to assessing the interactions between two land use systems which is meadow and forested areas in addition, The study was based on the data of air and soil temperature collected at gauging station between 2021 and 2024 in the Pieniny National Park conservation area in the Carpathian Mountain System of southern Poland. It includes the calculation of the average daily, monthly, seasonal,and annual air and soil temperature at particular depths of the soil profile. Monthly average values were used to establish the connection between air temperature and soil temperature. Among all soils, February exhibited the lowest temperature, while July showed the lowest and the highest temperature. Furthermore, notable seasonal variations were observed in soil temperature. Soil temperature was experienced a sharp increase from autumn to summer, followed by a decline during spring and winter. Besides, throughout all soils, soil temperature in deeper soil layers increased despite falling air temperature that the soil absorbed amount of heat by solar radiation more quickly at the surface layers.