Özel sektör işletmelerinde sürdürülebilir insan kaynakları stratejilerine yönelik görüşlerin değerlendirilmesi: Yalova ili örneği
Evaluation of opinions on sustainable hr strategies in private sector enterprises: The example of yalova province
  1. Tez No: 964757
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
21.yüzyılın iş dünyası; krizlerin, belirsizliklerin ve çevresel tehditlerin hızla arttığı, işin, işverenin ve çalışanların yeniden tanımlandığı bir dönemi ifade etmektedir. Bu dönemde işletmeler, yalnızca kâr odaklı bakış açılarıyla varlıklarını sürdürmenin yeterli olmadığını fark etmişlerdir. Sosyal, çevresel ve ekonomik baskıların etkisiyle de sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemeye başlamışlardır. İşletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini etkili biçimde hayata geçirebilmelerinde insan kaynakları yönetimi(İKY) uygulamalarının kilit bir rol üstlendiği görülmektedir. Bu çalışma, Yalova ilindeki özel sektör işletmelerinde sürdürülebilir İKY stratejilerinin ne ölçüde benimsendiğini, uygulandığını ve kurumsal süreçlere nasıl entegre edildiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı, sadece çevresel boyutlarıyla değil; sosyal, etik ve yönetsel açılardan da değerlendirilmesi gereken bütüncül bir yaklaşıma işaret etmektedir. Bu bağlamda İKY, örgütlerin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında stratejik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup, veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yoluyla seçilen ve Yalova ilinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren özel işletmelerde görev yapan 11 insan kaynakları (İK) profesyonelinden oluşmaktadır. Görüşmeler, etik kurul onayı alındıktan sonra yüz yüze gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MaxQDA 2024 programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Sürdürülebilir İKY, işletmeleri kısa vadeli ve dar kapsamlı hedeflerden uzaklaştırarak, uzun vadeli başarıya, çalışan refahına ve kurumsal sorumluluk anlayışına yönlendiren bütüncül bir yaklaşımdır. Sürdürülebilir İKY, yalnızca çalışanı işe almak ya da pozisyonlara uygun insan gücünü sağlamakla sınırlı kalmamakta; tüm paydaşların ihtiyaçlarını gözeten, insanı ve çevreyi merkeze alan bir anlayış sunmaktadır. Yalova ilindeki özel sektör işletmeleri üzerine yapılan bu araştırma, sürdürülebilir İK stratejilerinin bölgesel düzeydeki uygulamalarına ilişkin önemli veriler sunmuştur. Bulgular, bazı işletmelerde bu stratejilerin farkındalık düzeyinde kaldığını, kurumsal kültüre yerleşebilmesi için ise daha yapısal yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. İK departmanlarının sadece bir destek birimi olarak değil, dönüşümün merkezi olduğu bu çalışmayla bir kez daha vurgulanmıştır. Çünkü sürdürülebilir bir işletme yapısının temelinde, sürdürülebilir bir iş gücü bulunmaktadır. Çalışanların fiziksel, zihinsel ve duygusal iyilik hallerine yatırım yapan; çevresel duyarlılığı gözeten ve uzun vadeli istihdam politikaları benimseyen bir İKY, yalnızca işletme başarısına değil, toplumsal faydaya da doğrudan katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, sürdürülebilir İKY, günümüzün karmaşık ve değişken iş ortamında, işletmelerin sadece ekonomik değil, sosyal ve çevresel anlamda da sorumlu davranabilmelerini sağlayan stratejik bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu anlayışın yerleşmesi, yalnızca işletmelerin değil, içinde bulundukları toplumların da sürdürülebilir geleceğine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The business world of the 21st century refers to a period marked by rapidly increasing crises, uncertainties, and environmental threats, during which the definitions of work, employers, and employees are being redefined. In this period, enterprises have realized that sustaining their existence solely through profit-oriented perspectives is insufficient. Under the influence of social, environmental, and economic pressures, they have begun to adopt sustainability principles. It is observed that human resource management (HRM) practices play a key role in the effective implementation of sustainability strategies within enterprises. This study aims to analyze the extent to which sustainable HRM strategies are adopted, implemented, and integrated into institutional processes in private sector enterprises in Yalova province. The concept of sustainability refers to a holistic approach that should be evaluated not only in terms of environmental aspects but also from social, ethical, and managerial perspectives. Within this context, HRM emerges as a strategic tool for organizations to achieve their long-term goals. The study employs a qualitative research design, using semi-structured in-depth interviews as the data collection method. The study group consists of 11 HR professionals working in various sectors of private enterprises in Yalova, selected through purposive sampling. Following ethical committee approval, the interviews were conducted face-to-face, and the collected data were analyzed thematically using MaxQDA 2024 software. Sustainable HRM is a holistic approach that directs enterprises away from short-term and narrow-scope objectives toward long-term success, employee well-being, and a sense of corporate responsibility. Sustainable HRM is not limited to recruiting employees or providing workforce suitable for positions; it presents an understanding that considers the needs of all stakeholders and places humans and the environment at the center. This research on private sector enterprises in Yalova province has provided important data regarding the regional-level implementation of sustainable HR strategies. The findings show that, in some enterprises, these strategies remain at the awareness level, and more structural approaches are required for their integration into organizational culture. This study again highlights that HR departments are not merely support units but the center of transformation. Because at the foundation of a sustainable business structure lies a sustainable workforce. HRM that invests in the physical, mental, and emotional well-being of employees, prioritizes environmental sensitivity, and adopts long-term employment policies contributes not only to business success but also directly to social benefit. In conclusion, sustainable HRM has become a strategic necessity that enables enterprises to act responsibly not only economically but also socially and environmentally in today's complex and changing business environment. The institutionalization of this understanding will contribute not only to the sustainability of enterprises but also to the sustainable future of the societies they belong to.