Gadamer's understanding of art as event
Gadamer'e göre sanatı olay olarak anlamak
- Tez No: 964783
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN, DOÇ. DR. CORRY MICHAEL SHORES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Gadamer'in hermeneutik fenomenoloji yaklaşımına göre sanat anlayışının nasıl bir“olay”olduğunu açıklamaktadır. Olay ontolojisi hakkında kısa bir girişten sonra, Gadamer düşüncesi üzerindeki etkisi nedeniyle Heidegger'in hakikatin cereyan etmesi olarak belirttiği Ereignis kavramı ele alınmıştır. Gadamer'e göre anlamanın açık uçlu yapısı ile uyumlu olarak anlam hareket etmektedir. Sanat eserini anlamak; hakikatin bir temsil olarak kabul edilmemesi, eserin estetik bilincin ve yaratıcısının niyetinin ötesinde, kendi hakikat iddiası nedeniyle bir olaydır. Sanat,“oyun”kavramında vurgulanan katılım öğesiyle;“festival”özelliğiyle belirtilen kendine has zamansallığıyla ve“sembol”kavramıyla açığa çıkan anlam fazlalığıyla kendi hakikatini oluşturur. Gadamer'e göre sanatın anlaşılması zaman ve mekâna göre değişen ve her karşılaşmada farklı bir şekilde gerçekleşen diyalojik yapısıyla eş-zamanlılığa sahiptir. Bu çalışma, Gadamer'in sanatı bir olay olarak anlayışını, kendisinin de olay olarak gelişen düşüncesi doğrultusunda, sanat tarihinden çeşitli vakalar ile müzik ve edebiyat gibi farklı sanat türlerinden örneklerle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explicates how understanding art is an“event”according to the hermeneutical phenomenology of Gadamer. After a brief introduction about event ontology, Heidegger's understanding of Ereignis as happening of truth is elaborated due to its influence on Gadamer's thinking. According to Gadamer, meaning has a movement accounting for the open-ended nature of understanding. Understanding artwork is an event, with its claim of truth that surpasses representational truth, aesthetic consciousness and the intention of its creator. Art has its truth with its element of participation as displayed in the concept of“play”; its unique temporality in line with its dimension of“festival”, and its excess of meaning as reflected by its relevance to the concept of“symbol”. According to Gadamer, art has a contemporaneous dimension that yields its different happening in each time and place, in each encounter in a dialogical mode of understanding. This work displays Gadamer's understanding of art as event, in line with his thinking that unfolds in the manner of an event, with various cases from art history and examples from different from of art such as music and literature.