Soğuk savaş sonrasında teşkil edilen Boşnak Milli Konseyi ve Kuzey Sancak Boşnaklarının temsiliyet sorunu
Bosniak National Council formed in the post-cold war era and representation issue of Northern Sandzak Bosnians
- Tez No: 964784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, 1991 sonrası Yugoslavya'nın dağılmasıyla Sırbistan sınırları içinde kalan Kuzey Sancak bölgesinde yaşayan Boşnak nüfusunun zaman içerisinde süregelen etnik, siyasi ve sosyo-ekonomik entegrasyon sorunlarını incelemektedir. Türkiye'deki uluslararası ilişkiler literatürü içerisindeki boşluğu doldurmayı hedefleyen çalışma, Sırp kimliğinin ve düşman algısının nasıl inşa edildiğini analiz etmektedir. Araştırma, karma bir yöntemle yürütülmüştür. Nitel yaklaşımla röportaj ve kapsamlı literatür taraması kullanılırken; nüfus değişimleri, zorunlu göç sayıları, işsizlik ve ayrımcılık oranları gibi nicel veriler de destekleyici unsur olarak değerlendirilmiştir. Röportaj bulguları söylem analizi yoluyla incelenmiştir. Temel bulgular, Sırp milliyetçiliğinin Boşnaklara yönelik geçmişten gelen sistematik zulümlerini, Boşnak kimliğinin reddedilmesini, özerklik taleplerinin göz ardı edilmesini ve kültürel miraslarına yönelik saldırıları ortaya koymaktadır. Bölgedeki kriz potansiyelinin, kimliklerin inşa edilmesiyle oluşturulan“öteki”algısından, sistematik ayrımcılık ve baskıdan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu tarihsel sorunlar, soykırımlar ve kitlesel zorunlu göçlerle güvenlik sorunlarını derinleştirmiştir. Sosyo-ekonomik açıdan incelendiğinde, Boşnak toplumunun yüksek işsizlik, altyapı eksiklikleri ve yaygın etnik ayrımcılık gibi güçlüklerle mücadele ettiği gözlemlenmiştir. Bulgular, Boşnak azınlığın kamu kurumlarında, özellikle kritik devlet hizmetlerinde yetersiz istihdam edildiğini ortaya koyar. Bu durum, işe alım süreçlerindeki sistematik etnik ayrımcılığın bir yansıması olup, Boşnakların yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda siyasi entegrasyonlarını da ciddi şekilde engeller. Uluslararası kurum raporlarıyla ve ilgili kişilerle yapılan röportajlarla desteklenen Sancaklı Boşnakların entegrasyon sorunları, tezin hipotezini doğrular. Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyelik sürecindeki aksaklıklar Boşnak entegrasyonunu zorlaştırırken, Türkiye'nin desteği önemli bir güvence sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the persistent ethnic, political and socio-economic integration issues of the Bosniak population residing in the North Sandzak region, which remained within Serbia's borders after the dissolution of Yugoslavia post-1991. This study aims to fill a gap in the international relations literature in Türkiye, by analyzing how Serbian identity and the perception of the enemy are constructed. The research was conducted using a mixed-methods approach. While qualitative methods, including interviews and an extensive literature review, were employed, quantitative data such as demographic changes, forced migration figures, unemployment rates, and discrimination levels were also utilized as supporting elements. The interview findings were analyzed using discourse analysis. Key findings reveal the historical systematic persecution of Bosniaks by Serbian nationalism, the denial of Bosniak identity, the disregard for their demands for autonomy, and attacks on their cultural heritage. It has been determined that the potential for crisis in the region stems from the constructed perception of the 'other' through identity formation, systematic discrimination and oppression. These historical issues, compounded by genocides and mass forced migrations, have further deepened security concerns. From a socio-economic perspective, it has been observed that the Bosniak community faces ongoing challenges such as high unemployment, infrastructure deficiencies, and widespread ethnic discrimination. The findings reveal the inadequate representation of the Bosniak minority in public employment, especially in critical state services. This situation reflects systematic ethnic discrimination in recruitment processes, significantly hindering not only the economic but also the political integration of Bosniaks. The integration problems of Sandzak Bosniaks, supported by international institution reports and interviews with relevant stakeholders, validate the thesis's hypothesis. While setbacks in Serbia's European Union accession process complicate Bosniak integration, Türkiye's support offers a significant source of reassurance.