Vakıf müessesesi ve Adıyaman vakıf eserleri
Foundation institution and Adıyaman foundation works
  1. Tez No: 964785
  2. Yazar: YUSUF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Vakıf müessesesi, bir medeniyetin yansıması olarak, menfaati ibadullaha ait olan, yani Allah'ın mülkü sayılan bir sistemdir. Temlik ve temellükten bağımsız olarak, tüm insanlığın mutluluğunu hedefleyen, tarih boyunca süren yardımlaşma ve dayanışma duygusunun kurumsallaşmış biçimidir. Ortaya konulan bu çalışmanın amacı öncelikle Adıyaman'ın yardımlaşma ve dayanışma duygusunun kültürel geçmişine katkıda bulunmak ve sonrasında bu bölgenin zengin tarihi değerlerinden olan vakıf medeniyetinin faaliyetlerine dikkat çekmek olacaktır. Ortaya konulan çalışmanın bu alanda yapılan araştırmalara farklı bir bakış açısı getireceği düşünülmektedir. Tezin hazırlık aşamasında, bölgedeki vakıflar ile ilgili literatür taranarak vakıflar ve faaliyetleri incelenmiştir. Tezin muhteviyatında vakfın tanımı yapılarak vakfın tarihsel ve hukuki gelişimi ifade edilmiştir. Vakıf müessesesinin gördüğü hizmetler ve sosyal siyasete ilişkin işlevleri açıklanıp, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi vakıf çeşitleri ayrıntılı izah edilmiştir. Bahse konu dönemlerde Adıyaman ve ilçelerindeki vakıf müesseseleri de geniş kapsamıyla araştırmamızda yer verilmiştir. Son olarak Adıyaman tarihinde yer alan vakıf müesseseleri hakkında tek tek bilgi verilmiş, vakıflarla ilgili mevzuat açıklanmış ve vakfın yarar ve sakıncaları izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The foundation institution, an embodiment of civilization, is a system that aims for the happiness of all humanity with the principle that it is to be held in trust and kept away from ownership, as it is considered the property of Allah. It is the institutionalized form of the sense of cooperation and solidarity that has prevailed throughout history. The purpose of this study is primarily to contribute to the cultural heritage of the sense of cooperation and solidarity in Adıyaman and subsequently to draw attention to the activities of the waqf civilization, which is one of the region's rich historical values. It is believed that this study will offer a different perspective on research in this field. During the preparation phase of the thesis, literature related to the waqfs in the region was reviewed, and the waqfs and their activities were examined. The content of the thesis includes the definition of waqf and the historical and legal development of the waqf institution. The services provided by the waqf institution and its functions related to social policy are explained, and the various types of waqfs during the Ottoman and Republican periods are elaborately described. The waqf institutions in Adıyaman and its districts during these periods are also extensively covered in our research. Finally, detailed information about the waqf institutions in the history of Adıyaman is provided, the related legislation is explained, and the benefits and drawbacks of waqfs are discussed.