Prolaktinomalı hastalarda fibroblast büyüme faktörü-23 ve alfa Klotho düzeylerinin araştırılması
The investigation of alpha klotho and FGF-23 levels in prolactinoma's disease
- Tez No: 964833
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERİT GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prolaktinoma, hipofiz bezinin en sık görülen hormon aktif tümörlerinden biridir ve genellikle hiperprolaktinemi ile seyretmektedir. Prolaktin fazlalığı, metabolik süreçler üzerinde de etkili olmaktadır. Bu çalışmada prolaktinoma ve hiperprolaktinemi tanılı bireylerde Alfa-Klotho (α-Klotho) ve Fibroblast Büyüme Faktörü-23 (FGF-23) düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Literatür taranmasında prolaktinomalı hastalarda FGF-23 ve α-Klotho düzeylerini araştıran bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Bu amaç doğrultusunda 30 sağlıklı birey, 29 prolaktinomalı hasta ve 14 hiperprolaktinemili hasta olmak üzere toplam 73 kişinin kan örneklerinde çalışma yapılmıştır. FGF-23 ve α-Klotho protein düzeyleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testi (ELISA) yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prolactinoma is one of the most common hormone-active tumors of the pituitary gland and generally presents with hyperprolactinemia. Prolactin excess also impacts metabolic processes. This study aimed to investigate the relationship between Alpha-Klotho (α-Klotho) and Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23) levels in individuals diagnosed with prolactinoma and hyperprolactinemia. A literature review revealed no studies investigating FGF-23 and α-Klotho levels in patients with prolactinoma. For this purpose, blood samples from a total of 73 individuals were studied: 30 healthy individuals, 29 patients with prolactinoma, and 14 patients with hyperprolactinemia. FGF-23 and α-Klotho protein levels were measured using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA).