Yoğun bakım üniterinde çalışan kadın hemşirelerin iş yaşamı kalitesi ile üreme ve cinsel sağlıkları arasındaki ilişki
The relationship between work-related quality of life and reproductive and sexual health of female nurses working in intensive care units
- Tez No: 964834
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özet Yoğun Bakım Üniterinde Çalışan Kadın Hemşirelerin İş Yaşamı Kalitesi ile Üreme ve Cinsel Sağlıkları Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışma, İzmir'deki bir hastanede yoğun bakım ünitelerinde görev yapan kadın hemşirelerin iş yaşam kalitesinin üreme ve cinsel sağlıklarına etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve analitik tasarıma sahip olan bu çalışmanın evrenini, 01 Ocak – 30 Nisan 2025 tarihleri arasında İzmir'deki bir hastanede yoğun bakım ünitelerinde çalışan kadın hemşireler oluşturmuştur. Araştırmada toplam 240 hemşireye ulaşılmıştır. Veriler; Birey Tanıtım Formu, Hemşirelik İş Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Üreme ve Cinsel Sağlık Sorunlarını Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract The Relationship Between Work-Related Quality of Life and Reproductive and Sexual Health of Female Nurses Working in Intensive Care Units Aim: This study was conducted to examine the impact of work-related quality of life on the reproductive and sexual health of female nurses working in the intensive care units of a hospital in İzmir. Materials and Methods: This descriptive and analytical study was conducted among female nurses working in the intensive care units of a hospital in İzmir between January 1 and April 30, 2025. A total of 240 nurses were included in the study. Data were collected using the Individual Information Form, the Nursing Work Life Quality Scale, and the Reproductive and Sexual Health Problems Identification Form.