Nükleer enerji üretiminin cari açık ve ekonomik büyümeye etkisi: Panel veri analizi
The effect of nuclear energy production on current account deficit and economic growth: Panel data analysis
- Tez No: 964850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TORUSDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, nükleer enerji üretiminin ekonomik büyüme ve cari açık üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Enerji güvenliğinin ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın öneminin arttığı günümüzde, ülkelerin enerji politikalarında nükleer enerji stratejik bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, 2000 - 2022 yılları arasında Arjantin, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Belçika, Birleşik Krallık, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Japonya, Kanada, Güney Kore, Macaristan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna olmak üzere 28 ülkenin verileri panel veri analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Çalışmada, GUW panel eş bütünleşme testi, yatay kesit bağımlılık testi, birim kök testleri (Harris-Tzavalis, Pesaran ve Yamagata), Emirmahmutoğlu-Köse panel nedensellik testi ve uzun dönem katsayı tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları, nükleer enerji üretimi ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu, buna karşın cari açık üzerindeki etkisinin ülkelere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma sonuçları, nükleer enerji kullanımının hem makroekonomik istikrarı destekleyebileceğini hem de enerji ithalatına bağımlılığı azaltarak cari açığı dengelemede potansiyel bir araç olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, enerji politikalarının oluşturulmasında nükleer enerjinin ekonomik etkilerinin dikkate alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve enerji stratejileri açısından politika yapıcılara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study provides an assessment of the assets of nuclear energy production on economic growth and current account deficit. In today's world where energy security and sustainable economic development are increasing, nuclear energy production stands out as an alternative in the energy policies of countries. In this context, data from 28 countries, namely Argentina, The United States, Germany, The United Kingdom, Brazil, Bulgaria, the Czech Republic, China, Armenia, France, South Africa, India, the Netherlands, Spain, Sweden, Switzerland, Japan, Canada, South Korea, Hungary, Pakistan, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia and Ukraine, are analyzed with panel data between 2000-2022. In the study, GUW panel cointegration test, cross-section dependency test, unit root tests (Harris-Tzavalis, Pesaran and Yamagata), Emirmahmutoğlu-Köse panel causality test and long-term coefficient estimation methods were used. The analysis results show that there is a positive and significant relationship between nuclear energy production and economic growth, however, its effect on the current account deficit varies by country. The study results show that the use of nuclear energy can both support macroeconomic stability and be a potential tool in balancing the current account deficit by reducing dependency on energy imports. In this context, it is emphasized that the economic effects of nuclear energy should be taken into account in the formation of energy policies. The findings are guiding for policy makers in terms of sustainable development goals and energy strategies.