Cyber-Grooming sorununun kriminoloji ve ceza hukuku yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of the problem of Cyber-Grooming from the perspective of criminology and criminal law
- Tez No: 964854
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, çocukların internet ve dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla maruz kaldıkları çevrimiçi çocuk cinsel istismarı (Cyber-Grooming) yöntemlerini kriminoloji ve ceza hukuku perspektifinden değerlendirmek, ayrıca Türk Ceza Kanunu'nda yer alan konuyla ilgili düzenlemelerin yeterliliğini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın kapsamını, internet tabanlı teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilen, fiziksel temas içermeyen ancak çocukları cinsel istismara hazırlayan, onları cinselliğe duyarsızlaştıran, psikolojik açıdan manipüle eden veya cinsel istismar için uygun koşulları hazırlayan fiiller oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, Cyber-Grooming olgusunun failler, mağdurlar, ebeveynler ve devlet gibi aktörler üzerinden değerlendirilmesi yapılmış ve Türk ceza hukukundaki mevcut düzenlemeler analiz edilmiştir. Çalışmada Cyber-Grooming ile ilgili yerli ve yabancı literatürdeki kaynaklar incelenmiş, ilgili Türk ve Alman Ceza Kanunu düzenlemeleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada, konuyla ilgili Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Türk Ceza Kanunu'nun çocukların çevrimiçi cinsel istismarına yönelik düzenlemelerde yetersiz kaldığı, özellikle fiziksel temas içermeyen ancak haksızlık içeriğinin yüksek olduğu Cyber-Grooming fiillerini cezalandırmada etkili olmadığı tespit edilmiştir. Türk ceza hukuku uygulaması ve öğretideki, cinsel istismar suçunun gerçekleşmesi için fiziksel temasın zorunlu olduğu yönündeki yaygın görüşün, çocukların maruz kaldığı çevrimiçi cinsel istismar sorununa karşı etkili bir çözüm sunmadığı görülmüştür. Bu durumun, çocukları söz konusu fiillere karşı savunmasız bıraktığı ve Türkiye'nin uluslararası sözleşmelerle üstlendiği yükümlülükleri yeterince yerine getiremediği sonucuna varılmıştır. Öte yandan Alman ceza hukukunda fiziksel temas olmadan gerçekleştirilen cinsel davranışların da cinsel istismar kapsamında değerlendirildiği, Cyber-Grooming fiillerinin çocukların cinsel istismarına hazırlık olarak müstakil bir suç olarak düzenlendiği görülmüştür. Bu açıdan Alman ceza hukuku düzenlemelerinin daha kapsamlı ve caydırıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türk ceza hukukundaki mevcut düzenlemelerin çocukları korumada etkin olmadığı düşünüldüğünde, TCK m. 103 hükmüne ek olarak çocukların çevrimiçi ortamda cinsel istismarına yönelik yeni bir hüküm ihdas edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. Son olarak, Cyber-Grooming olgusuyla mücadelede ceza hukukunun yanı sıra önleyici tedbirlerin önemine de vurgu yapılmıştır. Bu bağlamda, ebeveynlerin ve çocuklarla çalışan diğer yetişkinlerin dijital okuryazarlıklarının artırılması, internet servis sağlayıcılar ve yazılım şirketleri ile iş birliği yapılarak güvenli internet kullanımı konusunda teknolojik önlemler alınması ve toplum genelinde farkındalık oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines methods of online child sexual abuse (Cyber-Grooming) from criminological and criminal law perspectives, to which children are exposed as a result of the widespread use of the internet and digital technologies. Additionally it evaluates the adequacy of the relevant regulations within the Turkish Penal Code. The scope of this study includes acts conducted through internet-based technologies that, while involving no physical contact, prepare children for sexual abuse, desensitize them to sexuality, psychologically manipulate them, or create suitable conditions for sexual abuse. Within this context, the study evaluates the characteristics of perpetrators involved in Cyber-Grooming, their victims, and the roles of parents, the state, and other relevant actors, as well as analyses the existing regulations in Turkish criminal law. In the study, sources from Turkish and German criminal law literature were examined, relevant regulations from both the Turkish Penal Code and German Penal Code were comparatively evaluated, and decisions from the Turkish Court of Cassation (Yargıtay) related to the topic were reviewed. As a result of the study, it has been determined that the regulations of the Turkish Penal Code are inadequate in addressing online child sexual abuse, particularly ineffective in punishing Cyber-Grooming acts that involve no physical contact but possess a high degree of wrongfulness. It has been observed that the prevalent view in Turkish criminal law doctrine and practice, which requires physical contact for sexual abuse crimes, does not provide an effective solution to the problem of online child sexual abuse. Consequently, it has been concluded that this situation leaves children vulnerable to these acts and prevents Turkey from adequately fulfilling its obligations under international conventions. On the other hand, it has been observed that in German criminal law, sexual acts carried out without physical contact are also considered within the scope of sexual abuse, and Cyber-Grooming acts are explicitly regulated as an independent crime constituting preparatory acts for child sexual abuse. From this perspective, it has been concluded that German criminal law regulations are more comprehensive and deterrent. It is concluded that, given the ineffectiveness of current provisions within Turkish criminal law in addressing online child sexual abuse, a new regulation specifically targeting the online sexual abuse of children should be introduced in addition to Article 103 of the Turkish Penal Code. Finally, the study emphasizes the importance of preventive measures alongside criminal law sanctions in combating Cyber-Grooming. In this context, it is recommended to improve the digital literacy of parents and other adults working with children, cooperate with internet service providers and software companies to implement technological measures for safe internet use, and raise awareness across society.