Sıçanlarda metotreksat kaynaklı intestinal hasar ve geçirgenlik artışına alfa pinenin etkileri
The effects of alpha pinene on methotrexate induced intestinal damage and permeability increase in rats
  1. Tez No: 964855
  2. Yazar: PEYMAN BİLGE GÜREL SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA CIRRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kemoterapötik ve immünosupresif bir ajan olan Metotreksat (MTX)'ın gastrointestinal yan etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmada, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip doğal bir bileşik olan α-pinenin, MTX'in neden olduğu intestinal hasar ve geçirgenlik artışı üzerindeki olası koruyucu etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 35 adet genç yetişkin erkek Spraque Dawley sıçan Kontrol, DMSO, Mtx, αP ve αP+Mtx olmak üzere 5 gruba ayrıldı (n=7). Tek doz MTX (20 mg/kg, subkutan) enjeksiyonu iki haftalık deney protokolünün 12. gününde yapıldı. α-pinen (50 mg/kg) ve çözücüsü olan DMSO'nun enjeksiyonu 14 gün boyunca subkutan olarak yapıldı ve 15. gün hayvanlar feda edildi. Serum örneklerinde LPS ve IFABP seviyeleri ELISA yöntemiyle saptandı. Jejunum ve kolon doku homojenatlarında ZO-1 ve okludin düzeyleri ELISA yöntemiyle, MDA düzeyi ise spektrofotometrik olarak ölçüldü. Dokularda hematoksilen-eozin boyaması yapıldıktan sonra histolojik değerlendirme ve hasar skorlaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies to reduce the gastrointestinal side effects of methotrexate (MTX), a chemotherapeutic and immunosuppressive agent, are still ongoing. This study investigated the potential protective effect of α-pinene, a natural compound with antioxidant and anti-inflammatory properties, against MTX-induced intestinal damage and increased permeability. Materials and Methods: In the study, 35 young adult male Spraque Dawley rats were divided into 5 groups as Control, DMSO, Mtx, αP and αP+Mtx (n=7). Single dose MTX (20 mg/kg, subcutaneous) injection was performed on day 12 of the two-week experimental protocol. Injection of α-pinene (50 mg/kg) and DMSO, the solvent of α-pinene, was performed subcutaneously for 14 days and animals were sacrificed on the 15th day. LPS and IFABP levels in serum samples were measured using ELISA method. In jejunum and colon tissue homogenates, ZO-1 and occludin levels were measured by ELISA and MDA level was measured spectrophotometrically. After haematoxylin-eosin staining, histological evaluation and damage scoring were performed.