Postmodernizm sürecinin reklamdaki dönüşüme etkisi: Lüx moda markalarının reklamları üzerine bir ı̇nceleme
The effect of the postmodernism process on the transformation in advertising: A study on the advertisements of luxury fashion brands
  1. Tez No: 964869
  2. Yazar: RABİA ESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, postmodernizmin düşünsel ve kültürel dinamiklerinin, lüks moda markalarının reklam temsilleri üzerindeki etkisini incelemektedir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren belirginleşen postmodern kültür, yalnızca sanat ve düşün alanında değil, aynı zamanda tüketim pratiklerinde ve bu pratiklerin taşıyıcısı olan reklamlarda da köklü bir dönüşüm yaratmıştır. Modern dönemin ulus-devlet merkezli kültürel kodları, bu geçiş sürecinde tümüyle ortadan kalkmamış; aksine, postmodern anlatılarla melezleşerek daha esnek, çoğulcu ve yer yer ironik temsillere evrilmiştir. Bu evrilme süreci, reklamlarda kolektif kimlik anlatılarının yerini bireysel arzulara, yüzeysel imgelerle kurgulanan kimlik tasarımlarına ve estetikle harmanlanmış gösteri formlarına bırakmıştır. Tez kapsamında incelenen lüks moda markalarının reklamları, tüketimin artık fiziksel bir ihtiyaç karşılamaktan öte; simgeler, imgeler ve çağrışımlar üzerinden işleyen bir anlam ekonomisine dönüştüğünü göstermektedir. Bu bağlamda, reklamların biçim içerik ilişkisi üzerinden analiz edilmesi, yalnızca estetik bir çözümleme değil, aynı zamanda kültürel ve sosyolojik bir okuma olanağı sunmaktadır. Tez, modern dönemin bütüncül temsillerinden postmodern dönemin parçalı anlatılarına geçişi; reklam afişlerinde biçim ve içerik arasındaki ilişkinin zamanla nasıl dönüştüğünü inceleyerek, tüketim kültürünün görsel temsiller aracılığıyla geçirdiği evrimi tarihsel süreklilik içinde görünür kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the intellectual and cultural dynamics of postmodernism on the advertising representations of luxury fashion brands. Postmodern culture, which has become evident since the mid-20th century, has created a radical transformation not only in the field of art and thought, but also in consumption practices and in the advertisements that carry these practices. The nation-state-centered cultural codes of the modern period have not completely disappeared in this transition process; on the contrary, they have evolved into more flexible, pluralistic and occasionally ironic representations by hybridizing with postmodern narratives. This evolution process has replaced collective identity narratives in advertisements with individual desires, identity designs constructed with superficial images and performance forms blended with aesthetics. The advertisements of luxury fashion brands examined within the scope of the thesis show that consumption has become an economy of meaning that operates through symbols, images and associations, rather than meeting a physical need. In this context, analyzing advertisements in terms of form-content relationship offers not only an aesthetic analysis but also a cultural and sociological reading opportunity. The thesis aims to make visible the evolution of consumer culture through visual representations within historical continuity by examining the transition from the holistic representations of the modern period to the fragmented narratives of the postmodern period; and how the relationship between form and content in advertising posters has transformed over time.