Alper Yurdemi koleksiyonunda bulunan Türk işi tekniği ile işlenmiş eserlerin incelenmesi
An analysis of works embroidered with the Turkish style embroidery technique from the Alper Yurdem collection
- Tez No: 964868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı Alper Yurdemi koleksiyonunda yer alan Türk işi tekniği ile işlenmiş eserlerin tespit edilmesi; bu eserlerin tür, boyut, kullanılan renk, teknik, kullanılan malzeme, motif ve kompozisyon özellikleri açısından incelenmesi, değerlendirilmesi ve ilerleyen zamanlarda yapılacak çalışmalara kaynaklık edebilecek şekilde kayıt altına alınarak aktarılmasıdır. Araştırmada tarama modeline dayalı betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Alper Yurdemi koleksiyonunda bulunan Türk işi tekniği ile işlenmiş eserler oluştururken; örneklemini ise koleksiyon sahibi tarafından seçilen ve incelenmesine izin verilen 50 adet eser teşkil etmektedir. Araştırma kapsamına dahil edilen eserlerin niteliklerinin belirlenebilmesi amacıyla fotoğrafları çekilmiş ve her bir eser için bilgi formları oluşturulmuştur. Eserlerin dijital ortamda çizimleri yapılarak bilgi formlarının altına eklenmiştir. İncelenen eserlerin büyük bir kısmının yağlık ve uçkur türünde olduğu tespit edilmiştir.. Zemin rengi olarak krem, bej ve koyu bej tonlarının ağırlıklı şekilde kullanıldığı, işleme ipliği renklerinde ise altın sarısı, koyu yeşil, açık yeşil, krem, ve sarı renklerinin yoğun olduğu görülmüştür. İşleme teknikleri açısından en sık kullanılan yöntemlerin verev pesent, gözeme ve düz sarma teknikleri olduğu belirlenmiştir. Kenar temizliğinde ise çırpma dikişi ve saçak bırakma yöntemleri tercih edilmiştir. Malzeme olarak zeminde keten dokuma, işlemelerde ve kenar temizliğinde ise pamuk ip en sık kullanılan gereçler olmuştur. İncelenen eserlerin tamamında bitkisel motifler kullanılmıştır. Bununla birlikte bazı eserlerde geometrik motifler, nesneli motifler, figüratif motifler ve yazılı motifler bitkisel motiflerle birlikte kullanılmıştır. Kompozisyon düzenlemesinde, ana motiflerde en yaygın biçimde düzgün sıralamalı kompozisyon tipi tercih edilirken, kenar suyunda ise bağlantılı sıralamalı kompozisyon özelliklerinin öne çıktığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the works embroidered with theTurkish-style embroidery technique in the Alper Yurdem Collection; to examine and evaluate these works in terms of their type, dimensions, colors used, technique, materials, motifs, and compositional features; and to document and present them in a way that can serve as a reference for future research. In the study, a descriptive research method based on the survey model was used. While the population of the study consists of works embroidered with the Turkish-style embroidery technique in the Alper Yurdem Collection, the sample comprises 50 pieces selected by the owner of the collection and permitted for examination. In order to determine the characteristics of the works included in the scope of the research, photographs were taken and information forms were prepared for each piece. It was determined that the majority of the examined pieces are of the yağlık (head towel) and uçkur (waistband) types. It has been observed that cream, beige, and dark beige tones are predominantly used as the background color, while the embroidery threads feature prominent use of gold, dark green, light green, cream, and yellow. Regarding embroidery techniques, the most commonly used methods were verev pesent (diagonal couching), gözeme (eyelet stitch), and düz sarma (flat wrap stitch). For edge finishing, çırpma dikişi (whipstitch) and the method of leaving fringes were preferred. In terms of materials, linen weave has been most commonly used for the background, while cotton thread has been the most frequently used material in the embroidery and edge finishing. All of the examined pieces feature botanical motifs. Additionally, some works incorporate geometric, object-based, figurative, and written motifs alongside the botanical motifs. In terms of compositional arrangement, the“regularly ordered composition”(a composition with regularly arranged motifs) type was predominantly preferred for the main motifs, whereas the edge borders mainly exhibited characteristics of the“connected ordered composition”(a composition with connected motifs).