Dijital oyun bağımlılığı, çevrimiçi kumar bağımlılığı ve öz kontrol ilişkisinin incelenmesi
The relationship between digital game addiction, online gambling addiction and self control
- Tez No: 964870
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital oyun bağımlılığı, çevrimiçi kumar bağımlılığı ve öz kontrol arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca, bu bağımlılık türlerinin; yaş, cinsiyet, doğdukları bölge, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, çalışma durumu, aylık gelir ve medeni durum gibi sosyodemografik değişkenlerin yanı sıra dijital oyun ve çevrimiçi kumar oynama süreleri, tercih edilen türler, ödeme yöntemleri, motivasyonlar, zaman farkındalığı, aile ve arkadaş desteği ile kayıpları telafi etme eğilimleri gibi davranışsal özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışma, ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiş ve 18 yaş ve üstü 251 birey yer almıştır. Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği, İnternet Kumar Bağımlılığı Ölçeği ve Kısa Öz Kontrol Ölçeği uygulanmıştır. Analizlerde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin 45-64 yaş grubu ve evli bireylerde daha yüksek olduğunu, cinsiyet, doğdukları bölge, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve aylık gelire göre anlamlı farklılık bulunmadığını göstermektedir. İnternet kumar bağımlılığı erkekler ve Marmara bölgesinde doğmayan bireylerde daha yüksek görülürken, yaş, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, çalışma durumu, aylık gelir ve medeni duruma göre fark bulunmamıştır. Öz kontrol bakımından ise yaş, cinsiyet, doğdukları bölge, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, çalışma durumu, aylık gelir ve medeni duruma göre anlamlı fark yoktur. Oyun süresi, hedef belirleme, motivasyon, oyun türü, ödeme yöntemi, oynama saati, uzun süreli deneyim ve kayıpları telafi etme eğiliminin bağımlılık düzeylerinde; hedef belirleme, ödül kazanma motivasyonu ve uzun süreli çevrimiçi kumar deneyiminin ise öz kontrolde anlamlı farklılık oluşturduğu gözlemlenmiştir. Dijital oyun bağımlılığı ile çevrimiçi kumar bağımlılığı arasında güçlü pozitif ilişki; her iki bağımlılık ile öz kontrol arasında zayıf fakat anlamlı pozitif ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between digital game addiction, online gambling addiction, and self control. It also investigated their associations with sociodemographic variables—age, gender, region of birth, place of residence, education, employment status, income, and marital status—as well as behavioral factors including duration of play, preferred types, payment methods, motivation, time awareness, family and peer support, and loss-compensation tendencies. The research employed a relational screening model with 251 participants aged 18 and above. Data were collected through the Personal Information Form, the Game Addiction Scale for Adults, the Internet Gambling Disorder Scale, and the Brief Self Control Scale. Analyses included independent samples t-tests, one-way ANOVA, Tukey post hoc tests, and Pearson correlations. Results indicated higher digital game addiction among participants aged 45–64 and married individuals, with no significant differences for gender, region, residence, education, employment, or income. Online gambling addiction was higher among males and those not born in the Marmara region, but unrelated to age, residence, education, employment, income, or marital status. Self control showed no significant differences across sociodemographics. However, gameplay duration, goal setting, motivation, type, payment method, time of play, long-term experience, and loss-compensation significantly affected addiction levels, while goal setting, reward motivation, and extended gambling experience significantly influenced self control. A strong positive correlation was found between digital game addiction and online gambling addiction, and a weak yet significant positive correlation between both addictions and self control.