Total kalça artroplastisi revizyonu sebepleri ve sonuçları
Revision total hip arthroplasty: Causes and results
- Tez No: 964881
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÇITAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tezin amacı, total kalça artroplastisi sonrası başarısızlık ve komplikasyon nedenlerini analiz etmek, revizyon cerrahisi gerektiren durumları sınıflandırmak ve klinik sonuçları ortaya koymaktır. Kalça eklemine hareket kazandırmaya yönelik girişimler osteotomi artroplastisinden itibaren başlamış, zamanla interpozisyonel, rekonstrüktif ve replasman artroplastisi evrelerinden geçmiştir. Modern total kalça protezinin temelleri Charnley'in düşük sürtünmeli artroplasti konsepti (low friction arthroplasty) ile atılmıştır. Giderek artan sayılarda yapılan total kalça artroplastisi ile birlikte revizyon ameliyatları da artmıştır. Bu çalışmada, SSK Ankara Eğitim Hastanesi I. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, 12 Eylül 1989 ve 8 Eylül 1999 tarihleri arasında, uygulanan total kalça artroplastisi revizyonu ameliyatları değerlendirildi. Bu dönem içerisinde, 144 hastaya toplam 180 revizyon ameliyatı uygulanmıştır. Revizyon endikasyonları: aseptik gevşeme, enfeksiyon, dislokasyon, periprostetik kırıklar, komponent aşınması gibi nedenlerdir. Başarısızlıkların çoğu mekanik gevşeme ve enfeksiyon kaynaklıdır Tez, total kalça protezi revizyonlarının teknik olarak zorlu ancak dikkatli planlama, uygun implant seçimi ve doğru cerrahi teknikle başarılı sonuçlar verebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the causes of failure and complications following total hip arthroplasty, to classify the conditions requiring revision surgery, and to present the clinical outcomes. Attempts to restore mobility to the hip joint began with osteotomy arthroplasty and have evolved over time through the stages of interpositional, reconstructive, and replacement arthroplasty. The foundation of modern total hip replacement was established with Charnley's concept of low-friction arthroplasty. With the increasing number of total hip arthroplasties performed, the number of revision surgeries has also risen. In this study, revision total hip arthroplasty operations performed at the 1st Orthopedics and Traumatology Clinic of SSK Ankara Training Hospital between September 12, 1989, and September 8, 1999, were evaluated. During this period, a total of 180 revision surgeries were performed on 144 patients. The indications for revision included aseptic loosening, infection, dislocation, periprosthetic fractures, and component wear. Most failures were due to mechanical loosening and infection. This thesis demonstrates that although revision total hip arthroplasty is technically challenging, it can yield successful outcomes with careful preoperative planning, appropriate implant selection, and correct surgical technique.